wtorek, 11 czerwiec 2019

Czego chcą Ełczanie? - konsultacje społeczne

W dniach 3-24 czerwca przeprowadzone są konsultacje społeczne, w sprawie nowych miejsc parkingowych w miejscu boisk przy ul. Wyszyńskiego oraz lokalizacji niepublicznej szkoły podstawowej w obrębie posesji kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego. Celem dyskusji jest zapoznanie się ze zdaniem mieszkańców Ełku i odpowiedź na pytanie czy mieszkańcom  osiedla Jeziorna potrzebne są nowe miejsca parkingowe, w miejscu boisk przy ul. Wyszyńskiego. Konsultacje mają na także na celu poznanie opinii mieszkańców w sprawie lokalizacji niepublicznej szkoły podstawowej w obrębie posesji kościoła pw. św. Rafała Kalinowskiego. Konsultacje trwają od  3 czerwca br.  i potrwają do dnia 24 czerwca. Swoją opinię  osobiście będzie można przekazać podczas spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się 13 czerwca 2019 r. w godzinach 14.00 – 18.00 na skwerze księdza Foksa przy ul. Jana Pawła II.

Od początku miesiąca można wypełniać również ankietę w formie elektronicznej lub papierowej, która dostępna jest na stronie https://forms.gle/yYQ8vRg9aENShSWv6 a także do pobrania pod linkiem: http://bip.elk.warmia.mazury.pl/161/Inne_opracowania_planistyczne_i_programy/. Kolejną alternatywą jest możliwość odbioru ankiety w wersji papierowej w Urzędzie Miasta Ełku w pokojach 232 lub 233 (I piętro). Wypełnioną ankietę można wysłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub złożyć osobiście w pokojach 232 lub 233. Można w niej zawierać także własne wnioski, dopisane poza formularzem. 

Ankieta budzi jednak wątpliwości mieszkańców. Wątpliwości w imieniu ełczan jasno skonkretyzował na ostatniej Komisji Wniosków, Skarg i Petycji - Pan Marcin Budziński, mieszkaniec ul. Jana Pawła II, który przedstawiając argumenty mieszkańców wystąpił m.in. o  zaniechanie realizacji inwestycji salezjańskiej. Jego zdaniem ankieta jest ankietą zamkniętą i nie daje możliwości wypowiedzi mieszkańców. Ankieta także nie mówi nic o budowie hali i zagospodarowaniu terenu - twierdzi Pan Budziński. Konsultacje stworzone w ten sposób według opinii osób, które reprezentuje Pan Marcin - są absurdem - stwierdza. 

Największe wątpliwości budzą dwa pytania: Czy uważasz, że na terenie naszego miasta potrzebna jest niepubliczna szkoła podstawowa? - tu pada zarzut o pytanie nazbyt ogólne, które wprowadza w błąd. Szkoła w mieście jest potrzebna - tak zapewne odpowie większość mieszkańców, pytanie jednak nie wskazuje jasno, że chodzi o konkretną szkołę na os. Jeziorna - argumentuje Budziński (wskazuje na to jedynie  nagłówek). 

Kolejne pytanie: Czy jesteś za lokalizacją szkoły u księży salezjanów na posesji kościoła pw. św. R. Kalinowskiego (obok oratorium), przy założeniu, że nie będzie to szkoła wyznaniowa? - również zdaniem mieszkańców wprowadza w błąd, ponieważ znany jest doskonale światopogląd salezjański, jak również katolicka struktura szkoły, która mogłaby powstać. 

Pytania na wniosek przewodniczącego komisji Huberta Górskiego, za akceptacją radnych, w tym Pani Anny Wojciechowskiej, Nikodema Kemicera i Ireneusza Dzienisiewicza  - miały zostać zmienione, tak się jednak nie stało, co budzi sprzeciw mieszkańców, w obawie o nierzetelne wyniki ankiety.