wtorek, 04 grudzień 2018

Ełczanka - Katrzyna Sztramko. W sukience i rękawicach bokserskich

Gdyby nie ełcki „Berliniak”, w którym niegdyś mieściła się dyskoteka i listy miłosne, które namiętnie pisała dziś - Prezes Szkoły Walki Thor Ełk Katarzyna Sztramko, pewnie nie byłoby szkoły, ani zbliżającej się finałowej Ełckiej Ligi Kickboxingu. Poznajcie bliżej Kasię Sztramko o której narosło wiele wyobrażeń. Kobieta na ringu. Od dziecka w „rękawicach bokserskich”, bo tak sama wybrała. Tu zaczynają się wyobrażenia o tym, jaka silna jest „Kaśka”. A „Kasia” po prostu od zawsze robiła tak, jak umiała najlepiej, to co czyniło ją szczęśliwą i dawało satysfakcję, chociaż nie zawsze wychodziło, nie zawsze też miała z górki. Kilka minut rozmowy z nią twarzą w twarz miażdży bokserskie stereotypy – bo Kaśka, specjalista od sztuk walki to stu procentowa, mądra, piękna i wrażliwa kobieta. Dziś sama motywuje innych, żeby iść "w swoje marzenia" i je spełniać.

- Bo gdzieś tam chodzi taki dzieciak, jak ja kiedyś i potrzebuje takiego dorosłego, który pomoże, ukierunkuje, jak kiedyś ja potrzebowałam – mówi nieśmiało. Dziś sama jest takim dorosłym – pomaga, rozumie, nie ocenia.

Twarde rękawice, miękkie serce, ręce gotowe do pomocy i szczere oczy – o to jest Kasia – w rękawicach bokserskich i bez, „piękna i bestia”, która zawsze pozostaje sobą. Kasia to również przede wszystkim po prostu ełczanka. Jej dziadek Tadeusz Pawłowicz był jednym z pierwszych mieszkańców Ełku, to on go zakładał i budował – mówi w rozmowie ze mną, z nieskrywaną dumą. Może dlatego, że jak twierdzi czuje tu ducha swojego dziadka, bardzo kocha Ełk i nie wyobraża sobie mieszkać gdzie indziej.

Wracając do wyobrażeń ludzi o „Kaśce”. Wizje o niej mieli przeróżne, zwłaszcza, co do tego jak się „Kaśka bije”. To przez nie była prowokowana. Zdarzyła się nawet seria w brzuch, napastnik postanowił sprawdzić, jak dobra jest „mała Kasia”. Za darmo mi się dostawało – dziś na tę myśl, szczerze się uśmiecha. Na co dzień kibicuje ludziom , którzy w życiu coś robią i nie skupiają się na tym, żeby „twarzować” projekty. Za kilka dni w Ełku odbędzie się wielkie przedsięwzięcie sportowe - Gala DSF Kickboxing Challenge Eliminator, którą współorganizuje.

K.Sz Zapraszam! Przyjdźcie. Z uwagi na piękno K1! Naprawdę warto!

M.D Przekonaj nas?

K.Sz Tak jak lubimy chodzić na wystawy, oglądać ładne obrazy, tak K1 to także wielkie dzieło sztuki. Uśmiech.

M.D Czuję się przekonana. Uśmiech. Do K1 jeszcze wrócimy, a teraz zacznijmy rozmawiać o Kasi.

M.D Kasiu, kto Cię pozna na tego oczach łamią się – nieliczne - już mam nadzieję stereotypy i utarte mentalnie przekonanie, że boks to dziedzina przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn! Kopnięcia, ciosy pięścią, poczucie własnej wartości, pewność siebie, i kobieta, które radzi sobie doskonale - jak Kasia Sztramko. Skąd pomysł na ten rodzaj sportu?

K.Sz Wychowywałam się chłopakami nabierałam ich zachowań, grałam z nimi w piłkę i podświadomie nabierałam tych nawyków. Chciałam wyróżnić się. To było trochę jak rywalizacja. Uśmiech. Stąd pomysł na taki sport. No i oczywiście jestem wychowana na filmach z Brucem Lee. Uśmiech.

M.D Czyli to nie szkoła i determinacja rodziców?

K.Sz Nie, tata wolał filmy o mafii, ale był zawsze bardzo ze mnie dumny. Brał każdy mój dyplom i robił obchód po znajomych. Uśmiech. Mama, to zupełnie nie jej bajka, ale ona też mnie wspierała, choć w tym temacie to mówiła raczej najczęściej: dzieciaku… Uśmiech.

M.D Skoro nie ma problemu, że kobieta chodzić na ceramikę lub szydełkowanie to nie powinno go być również, jak jest na odwrót, gdy tak jak Ty wybiera się sztuki walki? Nawet jeżeli oznacza to zrobienie czegoś uważanego powszechnie za niekobiece?

K.Sz Zgadzam się. Mamy tyle kobiet chociażby w Polsce, o których warto wspomnieć jak np. Asia Jędrzejczyk, która zdobyła wszystko co mogła i nie przestaje. Lubię i dumna jestem z wielu kobiet - Polek takich jak Róża Gumienna, Iwona Nieroda, Marta Waliczek, Kamila Bałanda. Jest ich wiele, ale to takie moje topowe nazwiska.

M.D Ty po prostu lubisz skoki adrenaliny?

K.Sz Lubię aczkolwiek uwielbiam też spokój, bardzo lubię samotność.

M.D Dostać pięścią w szczękę, przyjąć kolano na twarz, czy upaść po kopnięciu na głowę. Krew, pot i łzy? - tak ludziom potocznie kojarzy się szeroko rozumiany kickboxing . Tak to u Was wygląda?

K.Sz Z mojego punktu widzenia to przede wszystkim szlifowanie swojego charakteru. Jak powiedziałeś „a” to musisz powiedzieć „b”. Nie wyobrażam sobie tej dyscypliny na „pół gwizdka”. Bardzo ważna jest także odpowiedzialność. Ćwiczy się w parach, co oznacza, że jesteś odpowiedzialny za swojego partnera.

Podczas treningów każdy ma w głowie to co musi w sobie wytrenować. Ja na przykład przez cały sparing uczę się „zejść”, a nie skupiam na tym, żeby coś komuś udowodnić. Już w grupach zawodniczych, ludzie się znają, ufają sobie, nie ma w tym złości, nie ma agresji. Może dla wielu widzów to jest faktycznie tylko „lewy prosty”, ale dla trenujących to sztuka w której nie ma agresji. U nas trener nie da Ci się bić ( sparować) dopóki nie będziesz umiał się bronić. Ten sport to wybór i ciężka praca. Zresztą jak szlifowanie każdej innej pasji – ale na pewno nie agresja!

M.D Biłaś się z dzieciakami na podwórku?

K.Sz Zdarzały się takie sytuacje, ale chyba raczej w szkole. Tak jak mówisz dużo osób miało różne wyobrażenia o mnie, zwłaszcza co do tego jak się „Kaśka bije”. Uśmiech. Prowokowali mnie, raz dostałam serie na brzuch, ktoś nagadał mojemu napastnikowi, że kogoś pobiłam no i przyszedł się sprawdzić czy ja jestem dobra. Za darmo mi się dostawało. Uśmiech.

M.D Nie masz czasami ochoty na nagły zwrot akcji? Na przykład Kasia w baletkach? Wyobrażasz to sobie ?

K.Sz Sport nie jest moją jedyną pasją. Kiedyś, żeby upuścić swoje emocje była także muzyka. Zawsze miałam dylemat co wybrać: sport czy muzykę. Muzyka zeszła na drugi plan. Mam bardzo dużo płyt winylowych, bywałam „didżejem” i bardzo to lubiłam.

M.D Czyli gdybyś miała zwrot akcji to w stronę muzyki?

K.Sz Zdecydowanie . Powrót!

M.D Podstawowa część Twojej garderoby to rękawice bokserskie? Uśmiech Masz jakieś sukienki w szafie?

K.Sz Uwielbiam chodzić w sukienkach, ale to zaczęło się od kiedy wyszłam za mąż. Uśmiech. Ale też musiałam do tego dojrzeć.

M.D Kasia prywatnie?

K.Sz Śpieszy się do domu, lubi gotować obiady, lubi rozmawiać z dziećmi. Kocha muzykę. Na marginesie moja córka to zupełne przeciwieństwo mamy – księżniczka. Uśmiech. Ma 17 lat i chciałaby się już malować, a ja oprócz kremu i perfum nawet nie mam w domu kosmetyków, nigdy się nie maluję. To chyba zajmuje dużo czasu?

M.D Pytasz mnie? Mi 10 minut. Nie jestem w tym temacie za dobra. Uśmiech.

M.D Jak powstała szkoła Thor?

K.Sz Zakochałam się. Wszystko zaczęło się od anonimowych listów miłosnych. Chodziłam wtedy wiecznie w dresach z „blond - białą” grzywką na głowie. Uśmiech. On (dziś mój mąż Rafał Szramko) pracował wtedy w „Berliniaku”, gdzie były dyskoteki , był ochroniarzem, stał na wejściu.

M.D I co, wchodziłaś i wychodziłaś pewnie ciągle, żeby przejść obok niego? Uśmiech

K.Sz Tylko się na niego patrzyłam. Widzisz – wtedy na to nie wpadłam. Uśmiech.

Koleżanka jego sąsiadka dała mi adres, więc pisałam listy. Kiedyś odważyłam się podejść i powiedzieć, że to ja jestem ich autorką. Potem nasze drogi się rozeszły, wyjechałam z Ełku, gdy wróciłam musiałam gdzieś trenować. On prowadził wtedy jedyną szkołę, gdzie mogłam chodzić na treningi. Jeździliśmy razem na zawody. Potem on chciał zamknąć klub, bo nie ogarniał papierkowej pracy. Wzięłam to na siebie i tak jest dziś obok mnie miłość mojego życia no i szkoła Thor Ełk. Uśmiech. Do tego mam w nim fajnego nauczyciela, bo bardzo lubię go słuchać, nawet jak po raz setny wyjaśnia technikę, słucham jakbym słyszała to pierwszy raz.

M.D Masz w swojej szkole dziewczynki?

K.Sz Tak. Teraz mamy ok. 8 dziewczynek

M.D Kto powinien zapisywać się do Waszej szkoły?

K.Sz Na pewno nie Ci, którzy muszą schudnąć. Uśmiech. Panuje błędne przekonanie wśród dorosłych że zapiszę swoje dziecko na treningi niech schudnie. My proszę Państwa nie jesteśmy odpowiedzialni za wagę waszych dzieci. Kickboxing czy inne sekcje poza szkolne są nastawione na robienie wyniku sportowego więc dzieci które uciekają z wychowania fizycznego czy mają problemy z „ruszaniem się” raczej nie maja predyspozycji na dobrego zawodnika. Szukamy raczej indywidualności, bo taki jest kickboxing. Silnych charakterów które chcą się wyrazić.

M.D Jest coś czego żałujesz?

K.Sz Ja i mój mąż zaczynaliśmy trenować w Ełku. Wtedy były inne możliwości i „Polska B” – wszystko się działo na dole, my nie mieliśmy szans się przebić.

M.D Masz na myśli to, że mogłabyś jeszcze więcej osiągnąć?

K.Sz Tak. Uważam, że jestem zmarnowanym talentem. Jestem tego pewna. Ale dziś dzięki temu chcemy być i mam nadzieję jesteśmy - dobrymi trenerami, bo znamy dwie strony.

M.D Już za kilka dni, 15 grudnia 2018 r. hala sportowo - widowiskowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zamieni się w arenę wojowników! Na co mogą liczyć ełczanie i goście?

K.Sz Przed nami kolejna gala. Tym razem w hali sportowo-widowiskowej na os. Jeziorna w Ełku zaprezentują się reprezentanci najostrzejszej formuły kickboxingu – K1. Gala DSF Kickboxing Challenge Eliminator rozpocznie się o godz. 18.00. 8 zawodowych pojedynków w najostrzejszej formule kickboxingu - K1. 

M.D Najostrzejszej?

K.Sz W Ełku nie było nigdy K1. Kickboxing ma rońże formuły, np. full contact, gdzie dozwolone są wszystkie techniki nożne i bokserskie powyżej pasa, low kick gdzie dozwolone są wszystkie techniki bokserskie oraz kopnięcia do wysokości głowy, nie ma minimalnej liczby kopnięć na minutę, nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem.

Formuła grudniowych rozgrywek to K-1 gdzie dozwolone są wszelkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia oraz ciosy kolanami, bez względu na wysokość; nie wolno uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu, zawodowo trwa 3x3 lub 5x3 min jeśli walczy się o pas ( bo amatorskie rundy trwają po 2 minuty). Punktowane są tylko mocne uderzenia, takie, które „zaburzają rytm”, przeciwnik musi to odczuć. Dodatkowo są to walki zawodowe. Walki zawodowe – bez ochraniaczy!

M.D Kogo zobaczymy?

Zacznę od ełczanina Rafała Tronci, to zawodnik który trenuje w Ełckiej Szkole Walki Thor od 2013roku. Na swoim koncie ma już wiele występów amatorskich. Zdobywał także medale w formułach K1 i Low Kick podczas Mistrzostw Polski i Pucharów Polski. Dziś ma 19 lat i i będzie to jego debiut zawodowy. Do walk wyjdą także doświadczeni amatorsko i zawodowo polscy czołowi kickboxerzy:
Dołbień Bartosz - Członek kadry narodowej, trzykrotny zwycięzca Pucharu Świata, dwukrotny Mistrz Polski, brązowy medalista Mistrzostw Świata, dwukrotny srebrny medal w Pucharze Europy,
Kolasiński Daniel- trzykrotny mistrz Polski, Palestra Warszawa Team,
Sebastian Dziama – posiadacz pasa mistrza Polski ISKA, zwycięzca Pucharu Polski, srebrny medalista mistrzostw Służb Mundurowych, Oriental Rules i Akademickich Mistrzostw Polski,
Paweł SzostakBartłomiej WitkowskiMarek Milewski – mocni i doświadczeni zawodnicy Academia Gorila Olsztyn, których styl przewodni to Muay Thai,
Michał Benben – doświadczony zawodnik ponad 80 walk, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, zwycięzca Pucharu Polski,
Bartosz Guz Fight Gym Lublin, doświadczony amatorsko zawodnik, zaczynający swoją karierę zawodową,
Kacper i Michał Walczak z Waleczna Lubelszczyzna, debiutujący na ringach zawodowych,
Kamila Gołębiewska z FIGHT CLUB Radzymin i Paulina Ilnicka – zderzenie kickboxingu z muay tai, obie doświadczone amatorsko zawodniczki,
Radek Kuzia UKS Sanda Płock- mistrz Polski Służb Mundurowych, mistrz Polski Full Contact, mistrz Polski Kick Light. Zmierzy się z Rafałem Tronci.

M.D Szczególne emocje zapewni walka wieczoru? Proszę uchyl rąbka tajemnicy.

K.Sz Walką wieczoru będzie finał eliminatora. Czwórka zawodników zawalczy w turnieju, a zwycięzca podpisze kontrakt z federacją DSF Kickboxing Challenge. By go zdobyć, trzeba będzie jednego wieczoru stoczyć 2 walki. Walki zawodowe odbywają się na dystansie 3 rundy po 3 minuty z jednominutową przerwą. Pomiędzy walkami eliminatora odbędą się 4 walki zawodowe, również na dystansie 3 rundy po 3 minuty z jednominutową przerwą.

M.D Po ile są bilety ? 

K.Sz Gala Eliminator tym razem jest darmowa, ponieważ ufundowali ją świetni ludzie ! Natomiast ilość miejsc jest ograniczona. Wejściówki do odebrania w klubie. Trzeba się śpieszyć gdyż rozchodzą się w szybkim tempie.

M.D Gdzie znajdziemy więcej informacji?

K.Sz Zainteresowanych zapraszamy na stronę wydarzenia, którą utworzyliśmy na Facebook-u.

M.D Bardzo dziękuję Ci za rozmowę. 

kasia szramko

Kasia z mężem,  pasją i oddaniem:) 

 kasia 3

Wywiad z Kasią, wspólna herbata i długa rozmowa. Ełk, 1.12.2018 r. 

kasia 1