piątek, 22 styczeń 2021

Seniorzy muszą cierpliwie czekać – trwa rejestracja na szczepienia, terminów brak

W imieniu przychodni apelujemy o cierpliwość. 

Dziś o godz. 6.00 ruszyły zapisy seniorów w wieku powyżej 70 lat na szczepienia przeciw COVID-19. W przychodniach rozdzwoniły się telefony – jeszcze bardziej - co wpłynęło na jeszcze większą niedostępność punktów medycznych – bo nie udało się jeszcze rozwiązać problemu, który jak lawa zalewa punkty medyczne od 15 stycznia, kiedy ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Rejestracja telefoniczna od samego rana dziś graniczyła z cudem, bo infolinia przeżywała niespotykane oblężenie. „Numer 989 w szczytowym momencie był wybierany blisko 300 tys. razy na minutę”. Podobnie sytuacja wyglądała w przychodniach, telefony przybrały status "zajętych". Szef KPRM, który nadzoruje szczepienia zapewnia jednak, że każdy senior w Polsce, który będzie chciał zostanie zaszczepiony. 

Problemy z infolinią, problemy z dodzwonieniem się do przychodni, problemy z informacją, zdezorientowani seniorzy,  a nade wszystko problemy z dostępnością terminów i  szczepionek – to rzeczywistość najbliższa faktom. Nie mniejszy problem mają przychodnie, które muszą pracować normalnie, bo jak mówią nam: „ Covid19” - to nie jedyna choroba, są nadal inne i inni pacjenci, którzy potrzebują pomocy”. 

- Do końca pierwszego kwartału możemy zaszczepić 3,1 mln osób, w tym terminie pozostało 150 tys. wolnych terminów . Ograniczenia wynikają z braku dostępności szczepionki - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

- Chcemy, i to możemy zrobić, zagwarantować, że każdy senior w Polsce, który będzie chciał zostanie zaszczepiony - obiecywał Dworczyk, odradzając jednocześnie wizyt w przychodniach. "Bezpieczniej jest zadzwonić na infolinię" – mówił.

Co na to ełckie przychodnie? To stanowisko jednej z nich: 

  • Poradnie mają do dyspozycji tylko 30 sztuk szczepionek na tydzień. Borykamy się z tłumami rozjuszonych pacjentów którzy dezorganizują pracę poradni, w której też nadal leczymy inne choroby niż Covid (...). To oznacza ze ludzie muszą czekać cierpliwie! - i o to apelujemy.

  • Wszyscy narzekają, że ciężko się dodzwonić do LR, teraz to już graniczy z cudem, bo nasz telefon dzwoni „non stop”, co uniemożliwia pracę. Nie jesteśmy infolinią. Mamy grafik wizyt wypełniony co do minuty. Mamy nowego pracownika tylko do szczepień, który odbiera 70 telefonów dziennie. Żeby zapisać pacjentów musielibyśmy tworzyć listy na 2022 rok, przy braku pewności ze w ogóle otrzymamy te 30 sztuk.

  • Dodatkowo dziennie dostajemy kilka maili dotyczących szczepień,  a raczej zmian w zakresie wieku grup szczepiennych, terminów itp., co przy naszej pracy jest jakimś kompletnie schizofrenicznym działaniem, bo np. dostajemy telefon ze w ciągu kilku godzin mamy wypełnić tabelkę ilu i jakich pacjentów mamy obłożnie chorych zgłoszonych do szczepień i nikt nie daje nam czasu na cokolwiek. Ludzie pytają o wszystko,  a w większości krzyczą oburzeni przez telefon przychodzą do poradni wyzywają nas, bo TV mówi: "idź i dzwoń do poradni", a tutaj dostają informację ze trzeba czekać. My chcieliśmy zaszczepić swoich pacjentów, a nie możemy mieć dla nich pierwszeństwa. Szykowaliśmy się na pracę po godzinach i w weekendy, naprawdę jesteśmy gotowi szczepić pacjentów i chętni do pracy (...).

  • Państwowa  ochrona zdrowia to fikcja, ale rząd mami ludzi, ze wszystko im się należy tylko lekarze nie chcą dać. W jeden miesiąc zrobił z superbohaterów przestępców którzy biorą pieniądze i nic nie robią. Od oklasków po codzienny hejt. Jesteśmy sterowani mediami (...). 

Ministerstwo informuje: 

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczynumer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładnytermin oraz miejsce szczepienia. Następnie - jeśli podałeś numer telefonu - otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są tutaj.

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

4. Wyślij SMS na numer 664 908 556

Wyślij SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie.

System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Sprawdź szczegóły dotyczące rejestracji przez SMS – kliknij.

Harmonogram rejestracji

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

  • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat

  • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat