wtorek, 19 listopad 2019

Nie rzucajmy chleba - w Ełku stanęły tablice informacyjne dotyczące dokarmiania ptaków

Karmienie wodnego ptactwa resztkami czerstwego chleba to  niemal „ tradycja”. Wycieczki nad wodę z torbą pełną „domowych pozostałości”, przybierają formę  atrakcji , można  je przy zbiornikach wodnych w naszym regionie obserwować bardzo często. Kaczki, łabędzie walczące między sobą o każdy okruch –  dopingują nas do zbierania resztek i systematycznego dokarmiania. Niestety – nasze dobre chęci szkodzą ptactwu. Pieczywo, sól, cukier - to również szkodliwe przyprawy. 

Minęło kilka dni od  kiedy pomysł tablic informacyjnych, na temat karmienia ptactwa obiegł facebooka, od inspiracji do realizacji wystarczyło parę dni. Pomysł nagłośnili ełczanie, pomogli im w tym Radny Rafał Karaś oraz Radny Robert Klimowicz, który złożył wniosek. Dziś w Ełku stanęły tablice informacyjne – w trosce o ptaki.

Tablice zostały usytuowane w najbardziej newralgicznych miejscach, tam, gdzie ptaki dokarmiane są najintensywniej:

  • przy zielonym mostku prowadzącym na Plac Jana Pawła II,
  • przy stawie wodnym na Osiedlu Północ II,
  • nad Jeziorem Ełckim na wysokości ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego

IMG 5194

IMG 5173

Zagrożeń jest więcej, m.in. niestrawiony chleb rozkładający się na dnie rzek i zbiorników wodnych może sprzyjać rozwojowi bakterii i glonów, które zatruwają inne gatunki, a także przyciągać szkodniki, w tym szczury. Karmienie ptactwa chlebem szkodzi – nie tylko ptakom,ale również ekosystemowi. 

Dokarmianie ptactwa wodnego chlebem, a w szczególności chlebem białym, przetworzonym, może prowadzić do chorób układu pokarmowego, deformacji skrzydeł,  a nawet śmierci zwierząt. Zabronione jest dokarmianie pieczywem spleśniałym!

Zródło: Tablica/Internet

IMG 5162 1

IMG 5150

IMG 5155