piątek, 19 lipiec 2019

Piękno ludzi, piękno miejsc - ulica Orzeszkowej w Ełku

Wideo 2019

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wyjątkową niedzielę, w podwórku przy Orzeszkowej 13. W programie:

12:00 - OTWARCIE PREZYDENT MIASTA EŁK

12:15 - TEATR RUFI RAFI

13:00 - TEATR MARIONETKI CLOWNA PINEZKI

14:00 - WYSTEP GITAROWY ARTUR LACHOWICZ

Wystawy
- MAKIETA UL. ORZESZKOWEJ
- HUMAN LEX DNA
Animacje dla dzieci i całych rodzin

ZBIÓRKA - dla Krzysztofa Sienkiewicza Pomóż Wstać i Walczyć.

118826891 1477677885765889 3753924650315911669 o

Tak było w tamtym roku: 

Mnóstwo gości, zabawy, rozmowy, prelekcje, teatr, smaczne wspólne posiłki i wiele innych atrakcji - to  kreatywne popołudnie na podwórku przy ul. Orzeszkowej w Ełku. Kolejny nietuzinkowy pomysł ełckich streetworkerów, którzy we współpracy z mieszkańcami (rodzinami współpracującymi z Fundacją Human Lex Instytut) chcieli przekonać nas, że ulica Orzeszkowej - to otwarte, przyjazne i godne odwiedzenia miejsce. Kreatywnością i pracą obalają krzywdzący stereotyp ulicy, jako miejsca niebezpiecznego, zamkniętego, którego warto unikać. Alternatywa jaką proponują w zamian to szeroko otwarte „bramy” ulicy i proste, zwyczajne słowo: Zapraszamy! Idąc za ciosem pokazują nam nie tylko, że można, ale i "Jak Kochać To Miejsce".?, które jest taką samą częścią naszego miasta, jak każde inne i jak każde inne ma swoje wady i zalety.  Priorytetowe słowo spotkania, które wybrzmiało głośnym echem to odpowiedzialność! To od niej wszystko się zaczyna, w Twoim domu, na podwórku i wreszcie w mieście w którym mieszkasz! Wydarzeniu towarzyszyła wystawa portretów mieszkańców ul. Orzeszkowej, które zawisły na starych ścianach bloków. To pierwsza tego typu wystawa w Polsce, jednocześnie  w wyjątkowym miejscu. Ekspozycja przygotowana została przez rodziny współpracujące z  Fundacją Human Lex Instytut w ramach streetworkingu oraz z Mikołajem Długoszem - fotografem.

Michał Łebski, Prezes Fundacji Human Lex Instytut, współorganizator wydarzenia: 

Teatr Nemno, kabaret grupy streetworking Ełk pt. Co w klasie piszczy, Gregory G-Ras - występ muzyczny,  Projekt Pudło - muzycy z zespołu The Analogs, z przedstawieniem,  które swoje początki miało w zakładach karnych.  – Przearanżowaliśmy piosenki The Analogs tak, żeby można je było zagrać na gitarach akustycznych i dotrzeć z nimi do tych wszystkich, którzy nie mogą być ze swoimi bliskimi, rodzinami, dziećmi i z wszystkimi których kochają.  - Chcemy pomóc im w walce z wykluczeniem, samotnością i nieprzystosowaniem - mówią o sobie.  To tylko wybrane  z licznych atrakcji jakie czekały na mieszkańców i gości.

Celem wydarzenia  była chęć  zmiany negatywnych zachowań (w tym uzależnienia) młodych osób spędzających czas na ul. Orzeszkowej, w dekonstruktywny sposób, na pozytywną alternatywę z korzyścią dla wszystkich. Pomysły wypracowane zostały w debacie, wskazano również na narzędzia,  które następnie zostaną wdrażane do pracy metodą streetworkingu, którą fundacja Human Lex Instytut pracuje na ul Orzeszkowej. Pomysły oraz wypracowane narzędzia zostaną podane na stronach portali społecznościowych fundacji. Celem jest również umożliwienie aktywności i wpływu na swoją społeczność lokalną dla rodzin, które angażują się w działania fundacji. 

 - Kiedy byłem małym chłopcem mieszkałem niedaleko stąd, bo może trzysta metrów dalej. Mówiło się wtedy, że na ul. Orzeszkowej w Ełku jest brudno. Myślę, że wszędzie może być brudno, ale to wydarzenia społeczne i kulturalne  pomagają nam to zmieniać. Zobaczcie jakie wyjątkowe rzeczy powstały na ul. Orzeszkowej, nigdzie w Ełku takich nie ma. Okazuje się, że mieszkają tu ludzie życzliwi, ciekawi (...)  - mówił Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. 

 - Sami pilnujemy tego co robimy, mamy fajny plac zabaw, kwiaty o które dbamy i fajnych chłopaków,  którzy nam pomagają, bez których nie udałoby nam się tyle wypracować  - mówiła podczas  debaty mieszkanka. 

 - W przeciągu ostatnich kilku lat bezpieczeństwo na ul. Orzeszkowej uległo naprawdę poprawie. Interwencję na ulicy mają - od dłuższego  czasu -  tendencję spadkową, ale najważniejsza jest edukacja, dlatego takie spotkania są bardzo potrzebne - mówił przedstawiciel policji. 

Bardzo ważnym elementem wydarzenia była debata o bezpieczeństwie w której pośród prelegentów znaleźli się: prowadzący Debatę – Mikołaj Długosz - fotograf,  Prezydent Miasta Ełku - Tomasz Andrukiewicz, Prof. UJ dr hab. – Małgorzata Michel - koncentrująca się wokół szczegółowych zagadnień dotyczących lokalnego systemu profilaktyki i resocjalizacji nieletnich oraz tworzenia bezpiecznej przestrzeni, Jacek Purski - z Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, który zmniejsza ryzyko zagrożeń wynikających z ekstremizmów i przestępstw motywowanych nienawiścią w społecznościach poprzez wyposażanie nauczycieli, rodziców, policjantów i pracowników socjalnych w niezbędny know-how i umiejętności w celu identyfikacji wczesnych sygnałów procesu radykalizacji, który dotyka młodzież w Polsce i Europie. W dykusję włączyli się także przedstawiciele Fundacja Human Lex Instytut - psycholog kliniczny, Prezes fundacji Human Lex Instytut Michał Łebski, od roku 2010 streetworker pracujący z dziećmi i młodzieżą zagrożoną wielopoziomowym wykluczeniem oraz osobami bezdomnymi, realizator programów readaptacyjnych dla osób osadzonych w zakładach karnych, twórca i realizator autorskich badań osób zakażonych wirusem HIV w Polsce oraz zagranicą, autor oraz realizator międzynarodowych szkoleń z zakresu streetworkingu.W debacie idział wzięli także przedstawiciele policji, straży miejskiej i społeczności lokalnej. 

Więcej o ulicy pisaliśmy tu:

https://www.dziendobryelk.pl/jedyne-takie-miejsce/item/467-ul-elizy-orzeszkowej-jedyne-takie-miejsce

https://www.dziendobryelk.pl/jedyne-takie-miejsce/item/1049-wyjatkowe-miejsca-w-elku-piekno-miejsc-piekno-ludzi-ulica-orzeszkowej

https://www.dziendobryelk.pl/jedyne-takie-miejsce/item/1049-wyjatkowe-miejsca-w-elku-piekno-miejsc-piekno-ludzi-ulica-orzeszkowej

c100

c0

c88

babyc

atomus

c55

ameg

baobaaw

c66

c10000

c9

IMG 1596

c6

alineczko

bc1

c18

c7

co

bmikolaj

baleciki

budynek

aelk

aboka

aniboks

c

IMG 1136

IMG 1250

alinkoco

c3

alonjkkk

abusik

alicokochana

ac4

ac8

ac10

ac11

ac12

ac1

ac2

ac19

ac21

ac20

ac28

ac29

ac30

ac32

ac33

IMG 2152

ax31