wtorek, 30 lipiec 2019

Ełczanie wymienią się książkami - "Zielone" biblioteki plenerowe powstały w ełckich parkach

 Wideo

W Ełku powstały biblioteki plenerowe, z których każdy może wypożyczyć książkę, przeczytać i oddać na miejsce (zasada otwartości i zaufania). Można także oddać książki, którymi sami chcemy podzielić się z innymi.  Misją projektu jest wspieranie, promowanie i rozwój czytelnictwa na terenie naszego miasta poprze ułatwienie dostępu do książek, a także integracja Ełczan poprzez wzajemne dzielenie się tym, co jednemu z nas zbywa, a dla drugiego może być chwilą wytchnienia, radości i edukacji. Książki dostępne są w Parku Kopernika oraz w Parku Sportowo- Rekreacyjnym w Ełku. Projekt autorstwa Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia, współfinansowany jest ze środków Gminy Miasta Ełk. Wśród pozycji wydawniczych znajdziecie m.in. wiele ciekawych książek w tym  psychologicznych, również książki dla dzieci. Serdecznie zapraszamy do korzystania z książko chatek. 

Projekt łączy innowacyjne rozwiązania w trosce o środowisko naturalne, z troską o rozwój mieszkańców i turystów Mazur, poprzez zapewnienie im bezpłatnego dostępu do książek. Biblioteki powstały ze ściętych wcześniej, przydrożnych, zagrażających bezpieczeństwu drzew. Dach bibliotek jest porośnięty trawą – tzw. „zielony dach”. Obok jednej biblioteki stanął zbiornik na deszcz – dębowa beczka z kranem, w pojemniku będzie gromadziła się deszczówka, która posłuży do podlewania zielonych dachów oraz roślinności.

- Beczka nie tylko w ogrodzie, ale także w parku to jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań retencyjnych, jakie możemy zastosować. Otwarta beczka będzie zbierać wodę opadową, którą później możemy  wykorzystać do podlewania roślinności w parku – mówią pomysłodawcy.

- Zieleń miejska pochłania zanieczyszczenia i ma mnóstwo niekwestionowanych zalet, dlatego zdecydowaliśmy się w bibliotekach zbudować zielony dach, co będzie wpływać na mikroklimat i retencję wody. Takie dachy mają dużą zdolność do zatrzymywania wody opadowej, mogą też być inspiracją dla innych w większych projektach budowlanych w naszym mieście, na co bardzo liczymy!

- Uważamy, że „walkę” ze zmianą klimatu trzeba prowadzić nie tylko na poziomie globalnym, lecz także lokalnie, bardzo dużo zależy od samorządów miast, Ełk chce być dobrym przykładem. Niewielkie, niekosztowne projekty – to najlepszy przykład dobrych praktyk. - Idea zielonych bibliotek, ma na celu propagowanie dobrych rozwiązań dotyczących ochrony środowiska. To pierwsze zielone biblioteki jakie powstały w Polsce.

REGULAMIN BIBLIOTEK

 - Zasada jest prosta: wypożycz, przeczytaj, oddaj  - mówią autorzy projektu z Fundacji Odpowiedzialni Za Marzenia.  - Każdy z nas może wypożyczyć książkę do domu, przeczytać i oddać do biblioteczki, tak aby mogła skorzystać z niej kolejna osoba. Możecie także podzielić się swoimi książki, jeśli w biblioteczce będzie miejsce - to jedyny warunek – mówią organizatorzy. Książek nie wolno zostawiać pod biblioteką, to miejsce dla nas wszystkich o które musimy wspólnie dbać.  - Wiele osób pyta nas co będzie jeśli Ełczanie nie będą oddawać książek, będą je zabierać na własność, odpowiadamy krótko - to nie nasze sumienie, wierzymy jednak, że dobro rodzi dobro, po to powstał projekt, żeby przynosił radość nam wszystkim a nie zmartwienia. Biblioteki plenerowe mogą być wizytówką Ełczan – wierzymy, że tak się stanie, nie mamy wątpliwości, że Ełczanie potrafią się dzielić i być odpowiedzialni.

Przy jednej z bibliotek dostępne są leżaki wypoczynkowe szczególnie z myślą o osobach starszych i z niepełnosprawnościami, wkrótce zakupimy również matę z której będziecie mogli korzystać – dodają organizatorzy. Pomyślimy ( z czasem) również o skrzynkach na wasze książki.

- Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję. Próbowaliśmy wymienić każdego z imienia i nazwiska, lista jednak okazało się dłuższa niż artykuł :). Dziękujemy Wam, za trud rady, pomysły, wykonanie, dofinansowanie  z Urzędu Miasta - bez tego realizacja projektu nie byłaby możliwa,  a nade wszystko dziękujemy za życzliwość i wsparcie, którego dodawaliście nam na każdym etapie realizacji projektu. 

Szczególne podziękowania kierujemy na ręce naszej ekipy stolarskiej, która realizuje z nami już trzeci projekt, chociaż nie należymy do najłatwiejszych klientów. Dziękujemy, że zawsze bierzecie pod uwagę nasze poprawki, "widzimisię" i "odwidziało mi się":) 

DZIĘKUJEMY! DOBREGO, OWOCNEGO CZYTANIA!

abiblioteki

abiblioteki2

abiblioteki3

abibliiteczi4

azosia

abibl

abiblioteki5

amoniczka

amonis

abiblio10

abiblio11

abiblio12

abiblio14

abiblio15

abiblio17

abiblio20

abiblio22

abiblio25

abiblio26

na oniec

adaj

amonika