czwartek, 21 maj 2020

Powstanie m.in. film o Ełku - "Wirtualny spacerownik po mieście niezwykłym"

Fot. Dzień Dobry Ełk Fot. Dzień Dobry Ełk

Muzeum Historyczne w Ełku od 20 maja zostało ponownie udostępnione dla zwiedzających. Przejazdy Ełcką Kolejką Wąskotorową oraz Park Odkrywców Kolei pozostają zamknięte do odwołania. Jest też inna bardzo dobra wiadomość. Projekt autorstwa Anety Zamojskiej  pod nazwą „Wirtualny spacerownik po mieście niezwykłym” otrzymał 62 tys. zł dofinansowana z Narodowego Centrum Kultury w programie „Kultura w sieci”W ramach zadania zostanie nagrany film oraz audiobook na podstawie książki „Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym” Michała Olszewskiego i Rafała Żytyńca. 

dziendobryelczku

Rozdziały książki, które wyznaczają istniejące w mieście zabytki, jak i opisujące historię Ełku i Mazur mikrohistorie (do słuchania i oglądania jednocześnie), zostaną umieszczone na kanale YouTube Muzeum Historycznego w odcinkach - ogólnodostępne i bez limitów czasowych. Opowiadać będą o wielokulturowej historii Mazur, od średniowiecza do współczesności, również poprzez perspektywę postaci historycznych i społeczności polskojęzycznych Mazurów i ełckich Żydów. W filmie zostanie wykorzystana bogata kolekcja ikonograficzna Muzeum, co będzie innowacyjną formą jej wirtualnej popularyzacji.

IMG 6121

Jednocześnie przypominamy. Zwiedzanie MH odbywać się będzie według następujących zasad:
  • MHE będzie otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30 – 16.30 z przerwą techniczną w godzinach 13-14.00
  • przy wejściu do sali wystawowej zostanie umieszczony dozownik z płynem do dezynfekcji rąk oraz rękawiczkami
  • podczas zwiedzania obowiązkowe będzie zakrywanie twarzy i nosa oraz zachowanie przepisanej odległości 2 m od siebie
  • w salach wystawowych w Muzeum będzie jednorazowo mogło przebywać 8 osób

IMG 6116

Udostępniona do zwiedzania bez ograniczeń zostanie ekspozycja znajdująca się na terenach otwartych wokół Muzeum. Ze względu na szkodliwy wpływ ewentualnej dezynfekcji ze zwiedzania zostaną wyłączone wnętrza zabytkowych lokomotyw i wagonów.

Do czasu zmiany przepisów z użytkowania zostaną wyłączone Park Odkrywców Kolei. Wstrzymane zostają także przejazdy Ełcką Kolejką Wąskotorową, ponieważ na stacji w Sypitkach nie jest możliwe korzystanie z placu zabaw i ogniska. Planowany wstępny termin uruchomienia Ełckiej Kolei Wąskotorowej to 1 czerwca 2020 (w zależności od terminu zniesienia obowiązujących obostrzeń).

Działalność edukacyjna odbywać się będzie tylko on-line. Na wernisażach planowanych wystaw będzie mogła przebywać jedynie dozwolona przepisami liczba osób, wydarzenia te będą jednak transmitowane na żywo przez Internet, tak by mogła w nich uczestniczyć większa liczba osób. W formie spotkań online kontynuowana będzie działalność popularno-naukowa Muzeum. Kontakt z administracją Muzeum przez dzwonek przy wejściu do pomieszczeń biurowych.

Eksponaty przekazywane do zbiorów Muzeum poddane zostaną dwutygodniowej kwarantannie w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu. Muzeum wstrzymuje przyjmowanie rzeczy o dużych rozmiarach, a także w dużych ilościach na raz, co uniemożliwia ich bezpieczne przechowywanie przez okres kwarantanny.