wtorek, 08 styczeń 2019

Zatrucia tlenkiem węgla! - Apel do mieszkańców Ełku

Co roku w okresie zimowym zdarzają się przypadki zgonów spowodowanych zatruciem tlenkiem węgla (czadem). Miasto Ełk apeluje  do mieszkańców Ełku o minimalizowanie ryzyka zaczadzenia. Można to zrobić m.in. przeprowadzając kontrole techniczne przewodów kominowych, pamiętając o wietrzeniu mieszkania czy montując czujki dymu. 

Tlenek węgla powstaje podczas niepełnego spalania (przy niedostatku tlenu). To gaz niezwykle groźny dla życia, ponieważ jest niewyczuwalny zmysłami (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując śmierć przez uduszenie.

Główną przyczyną zaczadzeń jest niedostosowanie wentylacji do standardów szczelności okien i drzwi. Ryzyko zaczadzenia jest wyższe w mieszkaniach, gdzie uszczelniono okna na zimę. Do zatrucia dochodzi często także w łazience wyposażonej w grzałkę wody przepływowej tzw. termę gazową czy junkers. Wypadkom sprzyja również niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Wadliwe działanie przewodów może wynikać m.in. z nieszczelności (pęknięcia, wykruszenia), braku konserwacji - w tym czyszczenia, a także wad konstrukcyjnych. Trzeba pamiętać także o tym, że nie należy dokonywać przeróbek kominów na własną rękę,

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Nie zaklejać kratek wentylacyjnych ani okien. Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu lub do powstawania ciągu wstecznego - dym zamiast wydostawać się kominem, cofa się z powrotem.
  • Przeprowadzać kontrole techniczne i sprawdzać szczelność przewodów kominowych oraz dbać o ich systematyczne czyszczenie.
  • Po wymianie okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji. Nowe okna są najczęściej bardziej szczelne i mogą pogarszać wentylację.
  • Często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się spalanie (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić niewielkie, rozszczelnienie okien.
  • Zamontować czujki dymu i gazu w pomieszczeniach, których użytkowane są urządzenia gazowe służące do podgrzewania wody i/lub ogrzewania pomieszczeń.