czwartek, 10 styczeń 2019

Gigantyczna inwestycja ełckiego developera - w Giżycku!

U naszego „sąsiada” w centralnej części Pojezierza Mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich  powstanie hotel o powierzchni 42 tys. mkw, który wybuduje ełcki developer. Inwestorem jest firma Doryb, Piotr Basiewicz z Ełku, która w swoim posiadaniu od 2010 roku ma również ełcki zamek krzyżacki, mieszczący się w Ełku na półwyspie Jeziora Ełckiego  przy ul. Zamkowej. Jeden  z największych hoteli na Warmii i Mazurach powstanie najprawdopodobniej najpierw w Giżycku. 

 - Za sześć lat w Giżycku stanie siedmio kondygnacyjny obiekt hotelowy w którego skład wejdzie: 400 pokoi, restauracja, SPA, tarasy widokowe i kompleksem sal konferencyjnych. Tak będzie on wygladał zgodnie z warunkami przetargu – mówi w rozmowie z nami pracownik biura. Basiewicz. developer 

 - Były dyskusje, wymyślanie argumentów, a nawet zarzuty „kontraturystyczne". Tymczasem wiele wskazuje na to, że jedna z największych inwestycji w historii współczesnego Giżycka i prawdopodobnie przewyższająca wartością roczny budżet miasta (!), będzie inwestycją… turystyczną. Za nami bardzo długi i trudny w swojej specyfice przetarg na wieczyste użytkowanie terenu nad kanałem pod cele usług turystycznych. Przetarg zakończył się wynikiem pozytywnym i zgodnie z umową w ciągu najbliższych 6 lat na tym terenie powinien powstać ogromny (7 kondygnacji nadziemnych, powierzchnia zabudowy ponad 6 700 m2, pow. całkowita budynku ponad 42 000 m2) (...) - chwali się na na swojej stronie Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz.

Co z zamkiem w Ełku?

Nadzieja na luksusowy hotel w ełckim zamku ciągle jest. Wszystko wskazuje jednak na to, że z wielką inwestycją turystyczną wyprzedzi nas Giżycko, gdzie nasz lokalny przedsiębiorca Piotr Basiewicz wybuduje podobny obiekt. W Ełku odrzucona koncepcja przebudowy zamku zatrzymała czas w miejscu, a wraz z tym prace związane z przebudową. 

- Plany cały czas są opracowywane, jednak dotychczasowa koncepcja została odrzucona. Mamy już jednak nowe wytyczne od Narodowego Instytutu Dziedzictwa, które weźmiemy pod uwagę przy nowej koncepcji - taką informację otrzymaliśmy dziś w rozmowie z biurem Basiewicz. Developer. Zaopiniowanie poprzedniej koncepcji trwało aż pół roku. Mam nadzieję, że teraz otrzymamy ją szybciej. Prace rozpoczną się dopiero po jej zatwierdzeniu. Kolejny czas potrzebny jest na prace projektowe, które mogą potrwać następne pół roku. 

Z tego wynika, że jeśli koncepcja zostałaby  pozytywnie zatwierdzona prace w Ełku mogłyby rozpocząć się już w 2020 r., to najbardziej optymistyczna opcja. 
Inwestycja w Giżycku kładzie  jednak cień na plany o ełckim hotelu w zamku. 

zamek krzyzacki