środa, 18 grudzień 2019

„Pro-Medica” w Ełku z nowym sprzętem

Fot. UM Fot. UM
Dzisiaj 19 grudnia prezydent Ełku przekazał Działowi Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. nowy defibrylator Lifepak 15 oraz urządzenie do kompresji klatki piersiowej LUCAS 3.1. Oba urządzenia trafią do specjalistycznego zespołu ratownictwa medycznego, stacjonującego w Ełku przy ulicy Piłsudskiego 1 i z pewnością efektywnie wpłyną na jakość udzielanych świadczeń medycznych.
 
Defibrylator Lifepak 15, poza swoją podstawową funkcją jest wyposażony w:
  • moduł do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, pomiaru saturacji – czyli wysycenia krwi tlenem
  • modem do teletransmisji zapisu 12-odprowadzeniowego EKG bezpośrednio do ośrodka kardiologii inwazyjnej w przypadku zawału serca w celu szybkiego rozpoznania i leczenia.

Urządzenie do kompresji klatki piersiowej LUCAS 3.1, to urządzenie prowadzące efektywny masaż serca w czasie reanimacji, poprzez uciśnięcia klatki piersiowej za pomocą specjalnego tłoka, pozwala to zespołowi karetki skutecznie leczyć pacjentów na granicy życia i śmierci oraz umożliwia szybki transport pacjenta w trakcie reanimacji do SOR.

Całkowity koszt sprzętu wyniósł ok. 122 tys. zł. Miasto Ełk uzyskało dofinansowanie od Wojewody Warmińsko - Mazurskiego w wysokości 99 tys. zł, pozostałe środki w wysokości ok. 23 tys. zł pochodzą z budżetu „Pro-Medica”.

Ponadto w bieżącym roku 28 listopada w Ełku uruchomiono sieć Powszechnego Dostępu do Defibrylacji. AED to Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, urządzenie które analizuje rytm pracy serca poszkodowanego i podejmuje decyzję o tym czy jest konieczna defibrylacja. Jeśli tak, kieruje impuls elektryczny za pomocą elektrod i tym samym pomaga przywrócić prawidłowy rytm serca. To urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego.

Aparaty AED zainstalowano w Ełku w następujących lokalizacjach:
1. Sklep Biedronka, ul. Czesława Miłosza 2
2. Sklep Biedronka, ul. Warszawska 3A
3. Stadion Miejski im. S. Marcinkiewicza, ul. Piłsudskiego 27
4. Sklep Biedronka, ul. Sikorskiego 18
5. Kościół pw. Opatrzności Bożej, ul. Suwalska 21
6. Szkoła Artystyczna, ul. Armii Krajowej 21
7. Kino Planet Cinema – Galeria Brama Mazur, ul. Plac Miejski 2
8. Komenda Powiatowa Policji, ul. Chopina 10
9. Ełckie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 47
10. Sklep Biedronka, ul. Kilińskiego 47
11. Hala Sportowa, ul. Św. M. M. Kolbego 11

Defibrylatory zakupione zostały przez Fundację Przedsiębiorczości i Turystyki HOSSA, w ramach projektu „Mazurskie Serce” , który uzyskał dofinansowanie w wysokości 75 tys. zł z funduszu prewencyjnego PZU. W ramach projektu przeprowadzone zostaną bezpłatne szkolenia z pierwszej pomocy. Miasto Ełk jest partnerem akcji i w ramach kosztów własnych przejęło na utrzymanie 5 defibrylatorów

f5b9045df9a978028a891ecc5f1f4644

0bdd84cbeb7d74588f2f84ad902710ea 1