środa, 22 styczeń 2020

Uwaga! Niebezpieczne wiadomości SMS!

Fot. UM Fot. UM

Uwaga na SMS-y od oszustów z prośbą o dopłatę lub opłatę. Chwila nieuwagi i można stracić pieniądze. Urząd Miasta Ełku nie wysyła takich SMS.

Do Urzędu Miasta zadzwoniła osoba, która otrzymała SMS-a o nieuregulowanej spłacie zadłużenia komorniczego, którego nadawcą jest e-Urząd. Zgodnie z treścią wiadomości nieuregulowanie zadłużenia w kwocie 3,74 zł w podanym terminie skutkować będzie skierowaniem sprawy do sądu.

Urząd Miasta Ełku informuje, że nie wzywa do spłaty zadłużenia za pośrednictwem poczty elektronicznej, wiadomości SMS czy też kanałów w mediach społecznościowych. W związku z sygnałami o próbach takiego wyłudzania informacji lub płatności – apelujemy: uważajmy na oszustów. Mieszkańcy o zadłużeniu są informowani telefonicznie i pisemnie.

Internetowi oszuści coraz chętniej wysyłają wiadomości SMS na nasze telefony z prośbą o dopłatę niedużej kwoty. Oszuści podszywają się pod różne firmy – e-Urząd, Urząd Skarbowy, firmy kurierskie, banki lub windykatorów.

Zgodnie z zaleceniami Banków. Należy uważać na wiadomości SMS pochodzące od różnych nadawców, które zawierają link do dokonania płatności. 

W treści SMS może pojawić się prośba o dopłatę niewielkiej kwoty lub kliknięcie w link, co  może narazić Państwa na wyłudzenie loginu i hasła do bankowości lub haseł służących do autoryzacji transakcji.

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

► Nie klikaj w linki przesyłane w wiadomościach SMS - w ten sposób możesz zostać przekierowany do strony wyłudzającej dane do logowania.

► Wpisuj ręcznie adres logowania do bankowości - użytkownik nie powinien podawać danych uwierzytelniających go, dopóki nie ma pewności co do tego, że odwołuje się do zaufanego serwisu Banku.

► Autoryzuj hasłem SMS tylko te transakcje, które chciałeś wykonać- zawsze uważnie czytaj treść wiadomości. Sprawdź kwotę i numer konta odbiorcy.