piątek, 06 marzec 2020

Ełczanin St. asp. Grzegorz Ramotowski, strażak i ratownik medyczny zostanie nagrodzony

Fot. Rynekzdrowia Fot. Rynekzdrowia

St. asp. Grzegorz Ramotowski, strażak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku został zwycięzcą w kategorii indywidualnej trzeciej edycji Nagrody Animus Fortis (Mężny Duch). St. asp. Grzegorz Ramotowski to strażak i ratownik medyczny z Ełku, z doświadczeniem pracy na SOR-ze. 

Przypominamy: Strażak, w lipcu minionego roku trenujący w okolicy Jeziora Ełckiego bez wahania wskoczył do jeziora, by wyciągnąć dziecko z wózka, który stoczył się do wody. Musiał też pomóc matce, która w panice wskoczyła do wody, choć nie potrafi pływać. Ratownik natychmiast rzucił się na pomoc. Wskoczył do wody, wypiął dziecko z pasów, którymi było przypięte i wyciągnął je na brzeg. Do wody na ratunek dziecku wskoczyła także jego matka, która - jak się okazało - nie umie pływać. Strażak musiał więc ratować także kobietę - podał przechodniom dziecko, a sam wyciągnął ją na brzeg. Okazało się, że dziecko niestety nie oddycha. Pan Grzegorz rozpoczął akcję reanimacyjną, ktoś inny powiadomił  w międzyczasie  pogotowie. Zanim karetka zjawiła się na miejscu, udało się przywrócić oddech dziecka. Maluch trafił pod opiekę lekarzy ze szpitala miejskiego w Ełku.Akcja zakończyła się szczęśliwie. 

Nagrodę ustanowiło kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego. - Chcieliśmy w ten sposób uhonorować osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych - mówi gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).

Zwycięzców wybrała Kapituła Nagrody Animus Fortis. W jej pracach uczestniczyli m.in.: Dyrektor WIM, przedstawiciele Premiera RP, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Zdrowia, Stowarzyszenia d. Szpital Ujazdowski, czasopisma Lekarz Wojskowy, portalu i magazynu Rynek Zdrowia oraz WIM.

- Nagroda nawiązuje do najlepszych tradycji służb medycznych. Dlatego jest nią miniaturą „Pomnika sanitariusza”. Pomnik ten, upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Jego pomysłodawcami byli gen. bryg. dr n. med. Stefan Hubicki, komendant Oficerskiej Szkoły Sanitarnej oraz gen. bryg. dr n. med. Stanisław Roupert, szef Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych - mówił Rynkowi Zdrowia dyrektor WIM, gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

W kategorii indywidualnej zwyciężył Grzegorz Ramotowski, koordynator ratownictwa medycznego, szkoleniowiec pierwszej pomocy. Dzięki swojej odwadze i opanowaniu skutecznie zareagował ratując tonące niemowlę i matkę. Do zdarzenia doszło poza służbą, kiedy Grzegorz Ramotowski trenował biegi wzdłuż jeziora. Zobaczył wówczas staczający się do wody wózek i rzucającą się na ratunek kobietę. Dziecko straciło oddech, matka nie umiała pływać. Mężczyzna uratował oboje.

Nagrodę Animus Fortis w kategorii instytucjonalnej zdobył Uliczny Patrol Medyczny - wspólny projekt Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Caritas Polska i Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei”. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Oznakowany radiowóz z ratownikami na pokładzie kilka razy w miesiącu dociera z pomocą medyczną do odludnych i trudno dostępnych miejsc, gdzie nocują i przebywają bezdomni.

Nagrody zostaną wręczone podczas Gali V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 17 i 18 czerwca 2020 roku. Uroczysta Gala wręczenia Nagród Animus Fortis została objęta patronatem Premiera RP.

Żródło: Rynek Zdrowia Pl