piątek, 17 luty 2023

Wspomnienia bokserów z hali "Mazura"

Ryszard Siwicki Ryszard Siwicki

- Otwarcie zmodernizowanej Hali Bokserskiej im. Leszka Błażyńskiego przy ul. Armii Krajowej 16 w Ełku jest dla mnie okolicznością do odkurzenia wspomnień. To miła wiadomość, że o tym sportowcu pamięć pozostała, lub została wskrzeszona.

Ełcki „ Mazur” sięgając pamięcią 40 czy 50 lat wstecz szczycił się jeszcze kilkoma nazwiskami utalentowanych pięściarzy. Pamiętam kilka nazwisk z tych czasów, takie jak: Ryszard Krzywosz, Marek Sapieszko, Waldemar Czemiel, Ryszard Gręś, Józef Kuderski, Jan Żyliński...

- W latach 1972-73 miałem przyjemność wyciskać krople potu na tej hali. Mój szkolny kolega Antoś Pieczychlebek miał już wtedy spore osiągnięcia bokserskie ( w juniorach) i twierdził, że dostać „ po głowie” na ringu , to nie boli i przekonał mnie, abym spróbował. Spróbowałem i trwało to ponad rok. Może to był młodzieńczy zapał ? Może koledzy z klubu ? To mnie się podobało i do dzisiaj mile wspominam te czasy. Wspominając lata 1972 – 73 Trenerem juniorów był Ryszard Dargiewicz.

 - Wspomnę mały epizod, który dotyczy trenera Dargiewicza, bo zaskoczył mnie swoją wspaniałą pamięcią. Już nie przypominam sobie z jakiej okoliczności w roku 2009 zadzwoniłem do niego do Białegostoku, a nie mieliśmy kontaktu grubo ponad 30 lat i kiedy przedstawiłem się pytając czy mnie przypomina, on odpowiedział , „że oczywiście, ty byłeś leworęczny i walczyłeś z odwrotnej pozycji” i właściwie to nie wiem, czy ja dałem się zapamiętać, czy on ma tak wspaniałą pamięć, ale to mnie mile zaskoczyło.

Z moich kolegów klubowych tamtejszych juniorów przypominam sobie  Antoś i Zbyszek Pieczychlebek, Tadzio Biryło, który obecnie jest trenerem, Walicki, Woronowicz, Rybaczonek, Kołyszko, Heniek i Zdzisiek Żurek Krasowski, Dąbrowski, Michniewicz. Patrząc na dołączone zdjęcia to prawie wszystkich przypominam sobie, chociaż nie wszystkie nazwiska pamiętam...Ku wspomnieniom dołączam je do tego komentarza i myślę, że nawet dzisiaj rozpoznacie znajome twarze, chociaż to jest już historia. Pozdrawiam serdecznie chłopców z tych zdjęć i całą załogę bokserskiego klubu „Mazur” w Ełku.

Ryszard Siwicki.

1boks

2bloj 

 
4blo