środa, 12 luty 2020

Jambo - czworonożny przyjaciel zatroszczy się o ełczan

Jambo jest specjalistą od tropienia i patrolowania. Ze swoim przewodnikiem sierż.sztab. Mariuszem Sulewskim właśnie rozpoczęli wspólną służbę w ełckiej komendzie. Jambo pełnił już służbę w Policji, ale jego opiekun przeszedł na emeryturę. Jednak Jambo o emeryturze jeszcze nie myśli. Jest zdrowym, aktywnym i inteligentnym psem – gotowym do pracy ze swoim nowym przewodnikiem.

90 150118 1

Jambo ze swoim przewodnikiem sierż.sztab. Mariuszem Sulewskim od kilku dni razem pełnią służbę. Jambo jest owczarkiem belgijskim malinois. Ze swoim przewodnikiem spędzili pięć miesięcy w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach pod okiem fachowców, gdzie Jambo przygotowywany był do służbowych działań patrolowo-tropiących. A przede wszystkim razem ze swoim przewodnikiem uczyli się dobrej współpracy i zdobywali wzajemne zaufanie.

Jambo jest psem z charakterem i jak przyznaje sierż.sztab. Mariusz Sulewski:„Początki nie były łatwe. Musieliśmy się poznać i nauczyć ze sobą współpracować. Szkolenie wymagało dużo cierpliwości i czujności, na szczęście Jambo uczy się szybko. Spędziliśmy ze sobą mnóstwo godzin na szkoleniu i pielęgnacji. Dziś wiem, że mam w nim wiernego przyjaciela. Razem na pewno skutecznie sprostamy nawet skomplikowanym i trudnym zadaniom”.

90 150117

Kim jest Jambo?

Jambo ma 5 lat i pełnił już służbę w Policji. Jego poprzedni opiekun odszedł na zasłużoną emeryturę. Jambo jest zdrowym, inteligentnym i odważnym psem. Spełnia wszystkie niezbędne wymogi i kryteria policyjnego psa służbowego, dlatego może jeszcze efektywnie pracować.

Razem ze swoim obecnym przewodnikiem przeszedł szkolenie patrolowo-tropiące. W praktyce oznacza to, że Jambo pełni służby patrolowe i oprócz działania prewencyjnego, może być wykorzystwany m.in. do zabezpieczania imprez i zgromadzeń. Takie psy stanowią także pomoc przy pościgach i zatrzymywaniu niebezpiecznych osób. Mogą być również wykorzystywane do tropienia śladów ludzi zaginionych. Jambo miał już także okazję zaprezentować się najmłodszym ełczanom, gdy odwiedzili komendę. Było to dobrą okazją do rozmowy o bezpieczeństwie w kontaktach ze zwierzętami.

Zadania przewodnika

Przewodnik psa musi być odpowiedzialnym człowiekiem i dobrym policjantem. Do jego zadań należy dbanie o przydzielone zwierzę. Policjant sam musi psa karmić, dbać o odpowiednie warunki mieszkalne oraz troszczyć się o jego zdrowie. Oprócz tego policjant musi zapewnić swojemu czworonogowi szkolenie, żeby pies stale był gotowy do wykonywania obowiązków służbowych. Taka systematyczna tresura ma utrwalić u psa wyuczone umiejętności i odruchy. Przewodnik z psem muszą być partnerami i nawiązać ze sobą silną więź – to recepta na zgrany duet i skuteczne działania.

90 150120

Żródło: KPP