czwartek, 14 styczeń 2021

Czy ełcki ZEM mógłby produkować części do IZERY?

Fot.Izera.pl Fot.Izera.pl

Produkcja podzespołów do IZERY - pierwszego polskiego samochodu elektrycznego w Zakładzie Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Ełku? - z taką inicjatywą wyszedł prezydent Tomasz Andrukiewicz, który o pomyśle poinformował premiera Mateusza Morawieckiego, kolejny raz prosząc o wsparcie rządu dla ełckiego ZEM-u.

Po otrzymaniu (8 stycznia) informacji od prezesa Zakładu Elektrotechniki Motoryzacyjnej Sp. z o.o. o planie likwidacji firmy, prezydent Ełku zainicjował liczne działania, które mają na celu wsparcie i pomoc pracownikom.

Prezydent Tomasz Andrukiewicz wyszedł m.in. z inicjatywą zlokalizowania w Ełku części produkcji podzespołów do IZERY (polski samochód elektryczny). Taką propozycję prezydent Ełku zawarł w kolejnym piśmie, które w ostatnim czasie skierował do Premiera Mateusza Morawieckiego.

W przekazach medialnych pojawia się coraz więcej konkretnych informacji dotyczących projektu stworzenia pierwszej polskiej marki samochodu elektrycznego o nazwie IZERA. Podjęto już decyzję o lokalizacji fabryki w Jaworznie.

Funkcjonujący od 1945 roku Zakład Elektrotechniki Motoryzacyjnej Sp. z o.o. w Ełku posiada ogromny potencjał produkcyjny i doświadczenie w produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Ewentualna współpraca ZEM-u w Ełku przy produkcji IZERY jako kooperanta, stworzy możliwość wykorzystania istniejącej już gotowej infrastruktury, linii produkcyjnej, a także zatrudnienia doświadczonej i wyszkolonej kadry inżynieryjno-technicznej. Ełcki ZEM przez lata współpracował z wieloma koncernami motoryzacyjnymi, a także z czołowymi światowymi dostawcami części samochodowych.

Dodatkowym atutem Ełku jest posiadanie Parku Naukowo – Technologicznego, położonego na terenie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Podstrefa Ełk oraz lokalizacja miasta przy jednych z najważniejszych europejskich szlakach transportowych – Via Baltica i Rail Baltica.

Samorząd ma jednak ograniczone możliwości pomocy spółce, dlatego w związku z planowaną likwidacją ZEM-u, prezydent Ełku zwrócił się do Premiera RP z  prośbą o pomoc i bezpośrednie wsparcie naszych działań. Podobne pisma prezydent Ełku skierował także do parlamentarzystów z naszego regionu oraz do Wojewody Warmińsko - Mazurskiego.

Jednocześnie prezydent Ełku prowadzi rozmowy z ełckimi przedsiębiorcami dotyczące możliwości zatrudnienia pracowników ZEM-u. Są już pierwsze deklaracje zatrudnienia. Planowane są także kolejne spotkania z ełckimi pracodawcami.