poniedziałek, 18 styczeń 2021

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach

Grafika: https://muzeum.elk.pl/ Grafika: https://muzeum.elk.pl/

18 stycznia 2021 roku po raz pierwszy w naszym regionie obchodzony będzie Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. Z tej okazji Muzeum Historyczne w Ełku przygotowało dwie propozycje on-line.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach będziemy obchodzić po raz pierwszy w naszym regionie. Taki apel wystosował Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, podjęty uchwałą z 26 maja 2020 roku. Apel dotyczy ona corocznego czczenia pamięci Ofiar tragedii spowodowanych przez oba totalitaryzmy, do jakich doszło w regionie, w szczególności w latach 1939-1956.

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego apeluje o przyłączenie się do obchodów: Jest to hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, w większości cywilnym i bezbronnym, mieszkańcom tej ziemi, jeńcom wojennym(…)którzy w naszym regionie  w naszym regionie stali się ofiarami obu totalitaryzmów. Tu zostali zamordowani i trwale okaleczeni fizycznie i psychiczne. Wszystkim im jesteśmy winni pamięć, a także jesteśmy zobowiązani do odkrywania i upowszechniania wiedzy o tamtych wydarzeniach.

Z tej okazji Muzeum Historyczne w Ełku proponuje działania on-line:

1)      Na swojej stronie oraz na profilu facebookowym, muzeum udostępniło informacje na temat aktualnej oferty edukacyjnej w wyżej wymienionym temacie. Są to: odcinki „Wirtualnego spacerownika po mieście niezwykłym” poświęcone tematom: „Białe plamy, czyli Ełk w Trzeciej Rzeszy” oraz „Ełk w czasach stalinowskich”, które dostępne są na kanale YouTube MHE.

2)      18 stycznia o godzinie 18.00 zostanie zorganizowana premiera oraz dyskusja na temat wywiadu „Wojna oczami dziecka” przeprowadzonego z Panią Teresą Ostrowską – prezesem Regionalnego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny.

Więcej na:
https://muzeum.elk.pl/aktualnosci/dzien-pamieci-ofiar-obu-totalitaryzmow-na-warmii-i-mazurach/2474/

https://www.facebook.com/MuzeumHistoryczneWElku/posts/3647077602013689

Źródło: elk.pl