czwartek, 04 luty 2021

Zachowaj ostrożność, zadbaj o bezpieczeństwo własne i innych

Fot. Dzień Dobry Ełk/ Archiwalne Fot. Dzień Dobry Ełk/ Archiwalne Autor: Monika Drobińska

Opady śniegu, mróz, oblodzenia czy marznące opady, to rzeczywistość zimowej aury ostatnich dni. W związku z trudnymi warunkami pogodowymi apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i chodnikach. Pamiętajmy także o pomocy najbardziej potrzebującym. 

W naszym regionie na dobre zagościła zima. Choć aura jest urokliwa, to jednak stwarza szereg trudności np. komunikacyjnych w ruchu pojazdów i pieszych. Lód i masa śniegu może być także niebezpieczna.
 
Zwróć uwagę na osoby potrzebujące pomocy
Szczególną uwagę zwracajmy na sytuację osób samotnych, starszych, bezdomnych oraz wszystkich, którzy nie są w stanie samodzielnie zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb życiowych. Nie przechodźmy obojętnie obok potrzebujących wsparcia. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie pomóc, powiadamiajmy odpowiednie służby. 
 
Kontroluj ilość śniegu na dachu
Niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na wielkość pokrywy śnieżnej i kontrola ilości śniegu zalegającego na dachach budynków. Dodatkowe obciążenie spowodowane przez śnieg może grozić uszkodzeniem, a nawet zawaleniem konstrukcji. Większa ilość śniegu (szczególnie mokrego) na 1m2 może ważyć nawet kilkaset kilogramów. W przypadku odwilży zalegający śnieg powoduje powstawanie nawisów i sopli lodowych zagrażających przechodniom i pojazdom. 
 
Odśnieżanie to nasza wspólna odpowiedzialność
W celu zapewnienia przejezdności miejskich ulic, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ełku usuwa śnieg oraz oblodzenia jezdni i ciągów pieszych. Pamiętajmy jednak, że nie możliwe jest natychmiastowe odśnieżanie wszystkich ulic i chodników w momencie, gdy tylko rozpocznie się opad. Miasto jest podzielone na strefy kolejności usuwania śliskości i odśnieżania w zależności od natężenia ruchu oraz umiejscowienia instytucji ważnych dla bezpieczeństwa mieszkańców. Łączna powierzchnia do utrzymania zimowego w Ełku wynosi ok. 870 tys. m2.
 
Pamiętajmy także, że jako właściciele lub zarządcy nieruchomości, my również odpowiadamy za usuwanie śliskości i odśnieżanie przyległego terenu.
 
Uwagi dotyczące odśnieżania miasta można zgłaszać do:
1) Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Ełku (tel. 87 610 25 25),
2) Referatu Komunalnego Wydziału Mienia Komunalnego Urzędu Miasta Ełku (tel. 87 73 26 44),
3) Straży Miejskiej w Ełku (986). 
4) Do zarządców nieruchomości np. spółdzielni mieszkaniowych
 
Zastanów się zanim wejdziesz na lód
Przestrzegamy przed wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne, a przede wszystkim 
na taflę Jeziora Ełckiego. Jest to szczególnie niebezpieczne w sytuacji skoków temperaturowych 
czy roztopów. 
 
Co roku w okresie zimy dochodzi do tragedii na jeziorach. Niestety taka sytuacja wydarzyła się w ostatnim czasie na jednym z jezior koło Mikołajek.
 
 
Źródło: elk.pl