środa, 03 marzec 2021

Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Warunkiem przyjęcia negatywny test lub szczepienie

Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Pacjenci, którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe, będą mogli rozpocząć je na podstawie skierowania, potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ. O terminie rozpoczęcia leczenia powiadomimy pacjentów listownie lub telefonicznie.

Ważne:

Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest:

  • negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2,

albo

  • zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19 (dwie dawki).

Przed wyjazdem na leczenie pacjent powinien skontaktować się z sanatorium i podać swój aktualny numer telefonu.

Bezpłatny test przed rozpoczęciem leczenia

Test będzie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego, we wskazanych punktach pobrań zwanych drive-thru.

Informacja o terminie i miejscu wykonania testu zostanie wysłana SMS-em, przez system eKolejka. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe skierowanie na badanie.

Test sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. O wyniku testu, przed wyjazdem, poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Co w przypadku zaszczepionych pacjentów?

Jeżeli pacjent został zaszczepiony, nie ma obowiązku wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2.

W uzdrowisku pacjent jest bezpieczny

Pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ:

  • personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony
  • obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne GIS
  • wszyscy pacjenci  przebywający w sanatorium posiadają negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 lub zostali zaszczepieni.

Warmińsko-Mazurski OW NFZ  potwierdził  1310 skierowań dla pacjentów naszego regionu z terminem realizacji od 11 marca  i dalej.

W przypadku leczenia sanatoryjnego dorosłych są to osoby, którym pierwotnie zaplanowano leczenie na listopad i grudzień ubiegłego roku, a którzy z powodu zamknięcia uzdrowisk nie mogli z niego skorzystać. Leczenie odbywać się będzie w uzdrowiskach na terenie całego kraju (poza uzdrowiskami, które nie wznawiają działalności, np. są izolatoriami).