wtorek, 04 maj 2021

W trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Ełku powstał nowy ośrodek

W Ełku swoją działalność rozpoczął Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży I stopnia referencyjnego, który jest podstawą nowego modelu opieki dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Fot. ProMedica

180228708 1148453435618380 1242277177828414998 n

Ośrodek znajduje się w Przychodni Specjalistycznej przy ul. Konopnickiej 1.

W Ośrodku będą zatrudnieni specjaliści – psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi, którzy zapewnią pełną diagnostykę psychologiczną, psychoterapię indywidualną, grupową i rodzinną oraz wsparcie psychologiczne i środowiskowe.

Do Ośrodka mogą zgłaszać się rodzice dzieci oraz młodzież bez skierowania (osoby poniżej 18 roku żucia muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na korzystanie ze świadczeń) w przypadku występowania niepokojących objawów związanych z problemami psychicznymi.

Praca Ośrodka będzie oparta na pracy środowiskowej – przede wszystkim współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym.

W ramach pomocy oferowanej w Ośrodku będzie można skorzystać z następujących świadczeń:

  1. porada psychologiczna diagnostyczna

  2. porada psychologiczna

  3. sesja psychoterapii indywidualnej

  4. sesja psychoterapii rodzinnej

  5. sesja psychoterapii grupowej

  6. sesja wsparcia psychospołecznego

  7. wizyta, porada domowa lub środowiskowa

Ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży I stopnia referencyjnego stanowi pierwszy poziom pomocy, którego dotychczas brakowało.