wtorek, 08 czerwiec 2021

Ćwiczenia antyterrorystyczne w Ełku DRAGON-21

Fot. elk.pl Fot. elk.pl

Dziś (8.06.2021 r.)  na terenie naszego miasta zawyła syrena, słychać było wystrzały i głośne krzyki, na ulicach  pojawili się żołnierze. Porwania zakładników, zasłony dymne, tak wygladał poranek przy ełckim ratuszu,  to efekt ćwiczeń antyterrorystycznych. 
DRAGON-21 jest jednym z największym przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP i jednym z kluczowych ćwiczeń na wschodniej flance NATO. W ćwiczeniach uczestniczyli m.in. żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Bojowej Grupy Batalionowej Wojsk NATO oraz funkcjonariusze policji i straży miejskiej. 

Tak wyglądały ćwiczenia w naszyzm mieście: 

https://fb.watch/5_OSWE2cVR/

DRAGON to ćwiczenie o charakterze defensywnym, a jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Dla żołnierzy WOT jest to priorytetowe ćwiczenie budujące relacje z żołnierzami zawodowymi podległymi generałowi Jarosławowi MICE. Ramię w ramię wszystkie rodzaje sił zbrojnych zdobywają tutaj doświadczenie współdziałania i uzupełniania się na polu walki.

Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej we wspólne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi to już drugie tego typu ćwiczenie. Łącznie w manewrach DRAGON-21 będzie uczestniczyło ponad 200 żołnierzy 4WMBOT. Żołnierze WOT będą dysponować typowym uzbrojeniem pododdziałów lekkiej piechoty. Wśród jednostek sprzętowych wykorzystywanych podczas ćwiczenia przez żołnierzy będą pojazdy ciężarowo-terenowe, pojazdy typu quad, motocykle, samochody terenowe. Ważnym elementem są działanie z wykorzystaniem sprzętu do działań przeciwkryzysowych takich jak maszty oświetleniowe, drony FlyEye, agregaty prądotwórcze. Wspólnie z warmińsko-mazurskimi terytorialsami ćwiczyć będą żołnierze z Podlasia i Lubelszczyzny.

Zadania jakie będą realizować żołnierze WOT podczas ćwiczenia są wypadkową terytorialnego charakteru formacji oraz jednego z celów WOT, jakim jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi.  Poszczególne zespoły lekkiej piechoty będą operowały w swoich stałych rejonach odpowiedzialności wspierając przemieszczenie jednostek wojsk operacyjnych oraz ich wprowadzanie w rejony działań. Inne oddziały będą realizowały zadania maskowania, czy też ubezpieczenia przepraw rzecznych, monitorowania kanałów, przesmyków rzecznych i linii brzegowej. Ważnym zadaniem do przećwiczenia jest także ochrona i kontrola infrastruktury krytycznej, oraz ochranianie i utrzymanie drożności kluczowych linii komunikacyjnych. Bardzo ciekawym elementem będzie wsparcie administracji publicznej w ewakuacji ludności, dóbr kultury  i wyznaczonych urzędów z rejonów zagrożonych. Ćwiczenie analizuje także sprawne przechodzenie oddziałów WOT w podporządkowanie na czas poszczególnych operacji, pod dowódców wojsk operacyjnych działających na danym terenie.

Fot. elk.pl

9 1

19bgf

Media