piątek, 14 styczeń 2022

W Ełku powstaje część najdłuższego szalika w Polsce, który "otuli" i pomoże

Fot. Marta Orent Fot. Marta Orent

Ełk włącza się w akcję tworzenia najdłuższego  w Polsce szalika, a może i na świecie. Swój kawałek rękodzieła może dołączyć dosłownie każdy, kto tylko umie robić na drutach, szydełkować czy pleść rękoma. Akcja w ramach WOŚP trwa już w innych miastach, w Ełku jej inicjatorem jest Marta Orent, znana ełczanom z tworzenia m.in. makramy, dywaniki, abażury, maskotki oraz innych dzieł handmade. Szalik oprócz tego, że "otuli" i pomoże potrzebującym ma też inną zaletę - ekologiczną -  powstaje ze skrawków włóczek, pozostałości po ukończonych projektach i kłębków, na które od miesięcy nie było pomysłu i zalegają w szafie. 

O akcji 

Po co to robimy? Chcemy zebrać rękodzielników z całej Polski wokół naszej pasji, dzięki której wesprzemy WOŚP. Nasz rekordowy szalik będzie można wylicytować na WOŚPowej aukcji na Allegro. Każdy, kto chce do nas dołączyć lub nas wesprzeć znajdzie informacje w wydarzeniu na Facebooku REKORDOWY SZALIK HANDMADE dla WOŚP (https://fb.me/e/1ZzRVD8iN).

Rekordowy szalik Handmade dla WOŚP to rękodzieło, które powstaje z setek, a może już i tysięcy małych szaliczków, nadsyłanych z całej Polski i ze świata. Pomysł na ten szalik wziął się z przepełnionego kuferka rękodzielnika - ilości włóczki pozostających po każdym zrealizowanym projekcie. Dlatego założeniem akcji jest “zero weste” - Szalik powstaje ze skrawków włóczek, pozostałości po ukończonych projektach i kłębków, na które od miesięcy nie było pomysłu i zalegają w szafie. Szalik wykonujemy z dowolnego rodzaju włóczki, a rozmiar narzędzia i technika to także kwestia własnego uznania.

Długość i szerokość 

Zasada jest jedna: szalik ma mieć 20 cm szerokości. Początkowo zszyte ze sobą elementy miały mieć długość 202 m, żeby konfrontować z ustanowionym rekordem Polski; później długość zwiększyliśmy do 497 m, by rywalizować z rekordem z Konina. Dziś stawiamy czoła rekordowi Guinnessa - 4565,46 m ustanowionemu przez Norwega. Szydełkujemy, robimy na drutach i pleciemy rękoma - każdy robi to, co umie najlepiej, nieważne w jakim zakątku Polski czy świata.

Cała Polska razem 

Na naszej liście znalazły się setki rękodzielników z dużych miast, miasteczek i wsi. Organizowane są punkty zszywania szalików, tak aby na czas 30. Finału WOŚP do Sztabu WOŚP w Mińsku Mazowieckim przybyły gotowe do połączenia wielometrowe odcinki. Oprócz punktów zszywania, gdzie można dostarczyć osobiście lub przysłać swój odcinek rękodzieła, organizowane są spotkania, na których wspólnie tworzymy szaliki swoją ulubioną technika. Są to zarówno spotkania cykliczne, jak i te pojedyncze. Włączyć się do akcji można również przekazując nam niepotrzebne włóczki. Rozdajemy je osobom, które swój zapas już wykorzystały, a ręce wciąż palą się im do pracy. I tak powstają kolejne metry szalika. Inicjatywa powstała z pomysłu rękodzielnika i członka Sztabu WOŚP w Mińsku Mazowieckim - Anny Endzelm. W akcji biorą udział tysiące uczestników a ich nazwiska znajdą się na dołączonej do szalika wyjątkowej metce. Gotowy szalik zostanie zlicytowany w aukcji Allegro na rzecz celu 30. Finału WOŚP dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Aukcja przygotowana przez Sztab WOŚP w Mińsku Mazowieckim wystartuje już niebawem i będzie trwać do 5 lutego 2022 r. Przedmiotem aukcji, będzie nie tylko sam rekordowo długi szalik, ale również zobowiązanie do recyklingu. Rękodzieło nie może wylądować w koszu. Chcielibyśmy, aby szalik dostał kolejne życie i był przerobiony na przydatne rzeczy: pledy, narzuty, koce. Zobowiązanie to jesteśmy w stanie zrealizować wspólnie ze zwycięzcą aukcji.

IMG 20220111 091035