piątek, 06 maj 2022

Ełczanie przeciwko podwyżkom w SM „Świt”. Prezydent wspiera mieszkańców

Fot.elk Fot.elk

Właściciele i najemcy mieszkań w Spółdzielni Mieszkaniowej „ŚWIT” uczestniczyli dzisiaj (6 maja) w oficjalnym proteście przeciwko drastycznym podwyżkom czynszu – w szczególności w pozycjach dotyczących cen za energię cieplną. Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz spotkał się z ełczanami oraz wcześniej z zarządem spółdzielni. Zwrócił się także z apelem m.in. do rządu RP i parlamentarzystów o podjęcie stosownych działań mających na celu regulację prawa w zakresie cen węgla, wdrożenie programu osłonowego i ochronę mieszkańców.  

Fot.elk.pl

560E7C58 4438 47F3 957E 92E16D394B15

W ostatnim czasie Spółdzielnia Mieszkaniowa „ŚWIT” w Ełku poinformowała właścicieli oraz najemców mieszkań o drastycznych podwyżkach kwot czynszu oraz niedopłatach za rozliczenie ogrzewania. Wynikają one m.in. ze wzrostu kosztów zakupu energii cieplnej spowodowanych aktualnymi bardzo wysokimi cenami węgla oraz praw do emisji CO2.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz w sobotę 30 kwietnia spotkał się w tej sprawie w ratuszu z przedstawicielami mieszkańców. Zaproponował zawiązanie komitetu organizacyjnego oraz wybór spośród uczestników prezydium. Zaoferował również pomoc organizacyjną dla uczestników protestu. Włodarz Ełku podjął także rozmowy z zarządem spółdzielni. Poprosił o szczegółowe wyliczenia stawek i podwyżek, a także przeznaczenie nadwyżek z ubiegłego roku na korektę oraz zmniejszenie czynszu.

Już w poniedziałek (2 maja) prezydent Ełku zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego, Marszałków Sejmu i Senatu RP, a także do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i ełckich parlamentarzystów z pisemnym apelem w sprawie podwyżek cen węgla, energii elektrycznej oraz gazu, które mogą w konsekwencji doprowadzić do ubóstwa wiele polskich rodzin, a także zapoczątkować nowe zjawisko, jakim jest wykluczenie energetyczne. W piśmie czytamy:

Proszę o rozważenie różnych możliwości: wprowadzenia cen regulowanych na węgiel, stworzenie jednej centralnej grupy zakupowej, wdrożenie programu osłonowego dla odbiorców ciepła – mieszkańców, ale także producentów i dostawców – polskich ciepłowni. Zadania te można finansować ze środków pochodzących z praw do emisji dwutlenku węgla (wyrażonej już w milionach złotych).

Istotną kwestią była także konieczność zweryfikowania polskiej polityki klimatycznej oraz problem dostępności węgla na rynku, który sygnalizują ciepłownie. 

Protestujący lokatorzy SM „ŚWIT” udali się dzisiaj (6 maja) spod ratusza do siedziby spółdzielni mieszkaniowej i przedstawili swoje protesty. Prezydent spotkał się po raz kolejny z mieszkańcami, których dotknęły podwyżki ciepła i czynszu. Jest też w stałym kontakcie z prezydium.

Źródło: elk.pl