piątek, 03 czerwiec 2022

Mała obwodnica - Podpisano umowę na IV etap budowy ul. Norwida

Fot. elk.pl Fot. elk.pl

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podpisał wczoraj (2 czerwca) w Urzędzie Miasta Ełku umowę z wykonawcą (Budimex SA) na zaprojektowanie i wykonanie IV etapu budowy ul. Norwida (małej obwodnicy). Ten etap obejmuje odcinek od ul. Kościuszki do projektowanego ronda zjazdowego do tunelu pod torami (do Rail Baltica). Na realizację inwestycji miasto pozyskało 27 mln zł dofinansowania.

Inwestycja będzie realizowana w systemie projektuj-buduj. IV etap budowy ul. Norwida to odcinek od skrzyżowania ulic Kościuszki-Dąbrowskiego (wraz ze skrzyżowaniem) do połączenia z projektowanym rondem zjazdowym do tunelu pod torami (ten etap realizuje PKP w ramach budowy Rail Baltica) wraz z budową obiektu mostowego przez rzekę Ełk.

Na realizację tego etapu miasto pozyskało 27 075 000 zł dofinansowania z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wartość inwestycji wynosi 31 310 808 zł.

Dla nas jest to największa i najdroższa inwestycja drogowa realizowana w Ełku w ciągu ostatnich lat. Stanowi ona ostatni etap budowy małej obwodnicy, dzięki której przekierujemy ruch samochodowy z centrum na obrzeża miasta. Dziękuję posłowi Wojciechowi Kossakowskiemu za pomoc w pozyskaniu ponad 27 mln zł dofinansowania z funduszy rządowych. Realizując wszelkie inwestycje, staramy się to robić w taki sposób, by infrastruktura drogowa w naszym mieście była na miarę XXI wieku – powiedział Tomasz Andrukiewicz prezydent Ełku.

Zakres prac obejmuje m.in.: prace rozbiórkowe, budowę nawierzchni jezdni, chodników i ścieżki rowerowej. Na skrzyżowaniu ulic Kościuszki-Dąbrowskiego-Norwida powstanie sygnalizacja świetlna. Na rzece Ełk z kolei wybudowany będzie nowy obiekt mostowy. Teren zostanie oświetlony, objęty monitoringiem i zagospodarowany zielenią. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2024 roku.

Więcej o etapach budowy ul. Norwida:

  • Etap I, tj. na odcinku od skrzyżowania z ul. Emilii Plater do ul. Matejki dofinansowany z Funduszu Dróg Samorządowych  – zrealizowany w 2020 r.
  • Etap II, tj. na odcinku od ul. Matejki do ul. Cmentarnej – na realizację tego etapu miasto pozyskało ponad 1,6 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – właśnie trwa
  • Etap III realizowany będzie przez PKP w ramach budowy Rail Baltica. Będzie to odcinek od ul. Cmentarnej do planowanego ronda zjazdowego do tunelu pod torami.
  • Etap IV prac obejmie odcinek od ronda zjazdowego do tunelu pod torami do ul. Dąbrowskiego wraz z przeprawą mostową przez rzekę Ełk – umowa podpisana 2 czerwca 2022 r.