wtorek, 13 wrzesień 2022

"Via Baltica - to jest nasze okno na świat, rozwój gosdpodarczy, wygoda, bezpieczeństwo" - kolejny odcinek otwarty

Dzisiaj (13 sierpnia 2022 r. ) oficjalnie oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej S61 na trasie Szczuczyn-Ełk PD (Zdunki). W oficjalnym otwarciu inwestycji uczestniczył m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł Wojciech Kossakowski, Artur Chojecki wojewoda warmińsko-mazurski, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, a także  dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy. 

avia2

—  Kiedy w 2008 roku rozpoczęliśmy zabiegi, żeby Via Baltica jednak przebiegała przez Ełk wiele osób w to bardzo mocno wątpiło, a jednak się udało - mówił Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz na oficjalnym otwarciu. Kwestie środowiskowe, kwestie finansowe - kolejne powątpiewania, ale ja, jako prezydent, jako ełczanin nigdy nie wątpiłem w to, że się uda. 

 

(...) Kiedy otworzymy tutaj ruch, to będzie jak otwarcie okna na świat, dla nas, to jest okno na świat. To jest bezpieczeństwo, to jest wygoda, to jest rozwój gospodarczy, to jest lepszy rozwój turystyki. Chcemy żyć w miejscu, które jest piękne, ale też nie chcemy być skansenem Europy. Miejsce które było najbardziej wykluczone komunikacyjnie w Unii Europejskiej staje się dziś najważniejszym węzłem komunikacyjnym w Polsce  - drogowym i kolejowym - za to serdecznie dziękuję (...).

— Dzisiaj, to jest wielkie święto przede wszystkim dla regionu - mówił Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury. Mamy kolejny raz okazję powiedzieć, że oto rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Wielką satysfakcją jest być obecnym na zrealizowanej inwestycji, na wybudowanej drodze o parametrach bez mała autostrady. W sytuacji, kiedy przed laty podejmowaliśmy decyzję w sprawie budowy tej drogi, wielu malkontentów twierdziło, że rząd sobie z tym nie poradzi. Mówiono, że przecież to jest niemożliwe...

To dzięki tej inwestycji cały region będzie mógł skorzystać ze swojego potencjału, potencjału gospodarczego, bo aby wykorzystać potencjał gospodarczy potrzebna jest dobra komunikacja, potrzebna jest dostępność komunikacyjna. I to się tutaj dzieje, w Polsce północno- wschodniej, gdzie jeszcze w 2015 roku wydawało się -  inwestycyjnie zapomnianej, której poprzednie rządy ani nie doceniały, ani nie planowały, że będą tutaj powstawały tak wielkie inwestycje. Gratuluję udanego projektu - dodał.

 Głos zabrał także m.in. Poseł Wojciech Kossakowski: 

Dzisiaj spełniają się marzenia ełczan, spełniają się marzenia o nowej, szybkiej, dwujezdniowej drodze do centralnej Polski. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, wspaniały (...)

Za chwilę ruch po nowym odcinku drogi ze Szczuczyna do węzła Ełk będzie czynny. 11 wiaduktów, 3 mosty, 6 przepraw dla zwierząt (...) 800 pracowników na tej budowie (...)

Poseł podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji. 

avia33

avi1000

aviasd

avi9000

avia 2000

avia

avia3

avia4

avia4000

avia5000

avia7000 1

avia7000 2

aviaba

aviass3

aviks

avilaa

avia3000

avilita2

ab1gf

ab2xcsz