środa, 16 listopad 2022

Dzień Japoński w Ełku - kuchnia japońska, lekcja języka japońskiego...

Ełckie Centrum Kultury zaprasza wszystkich miłośników Azji, a zwłaszcza Japonii do udziału w japońskim dniu, który odbędzie się w najbliższą niedzielę. W programie m.in. warsztaty ozdabiania wachlarzy, seanse filmów japońskich, lekcja języka japońskiego, wystawa drzeworytów japońskich, warsztaty linorytu oraz wystawy towarzyszące.

Już po raz drugi w Ełckim Centrum Kultury organizowane jest wydarzenie cieszące się powodzeniem wśród wszystkich miłośników Azji – Dzień Japoński. 20 listopada (niedziela) uczestnicy wydarzenia przeniosą się do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Program:

Warsztaty ozdabiania wachlarzy

ECK, udział bezpłatny, obowiązują zapisy pod nr tel. 87 621 80 00 (pn-pt, godz. 8:00-16:00)

  • godz. 10.00 młodzież i dorośli

  • godz. 11.30 dzieci 8+

W trakcie warsztatów uczestnicy będą mieli okazję przyozdobić swój wachlarz we własny, niepowtarzalny wzór inspirowany Japonią i Dalekim - instruktorka Monika Dąbkowska.

Japoński jest prosty – lekcja języka japońskiego

godz. 10.30, wiek: 10+, sala kameralna, wstęp wolny

Na lekcji uczestnicy nauczą się podstawowych zwrotów i pozdrowień w języku japońskim, liczyć od 1 do 100, nazwy miesięcy, dni tygodnia i rozwiążą kilka quizów związanych z japońskim pismem i znakami kanji!

Kino japońskie

  • Ramen. Smak wspomnień” (napisy), godz. 11.30, młodzież i dorośli, bezpłatne wejściówki dostępne w kasie ECK

Prezentowany w sekcji Kino Kulinarne 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, nowy film najsłynniejszego singapurskiego reżysera Erica Khoo, autora „Tatsumi”, „12 pięter” i „Bądź ze mną”.

  • Belle” (napisy) + panel dyskusyjny, godz. 13.30, wiek: 10+, bezpłatne wejściówki dostępne w kasie ECK

Wizjonerski, nominowany do Oscara twórca „Mirai” i „Wilczych dzieci” Mamoru Hosoda przedstawia oszałamiającą wizualnie, szczerą i przejmującą opowieść o dorastaniu w erze mediów społecznościowych.

Wernisaż wystawy drzeworytów japońskich

godz. 13.00, Galeria Ślad, wstęp wolny

Japońskie ukiyo-e, czyli drzeworyty przedstawiające „obrazy przepływającego świata” zachwyciły niejednego odbiorcę. Podczas wernisażu będzie można nie tylko podziwiać oryginalne drzeworyty japońskie, ale także dowiedzieć się o tym, jak powstają.

Warsztaty linorytu

godz. 14.00, wiek: 12+, sala 25, udział płatny 15 zł w kasie ECK, liczba miejsc ograniczona

Podczas warsztatów linorytu będzie można stworzyć swoje własne dzieło w podobnej stylistyce i technice zbliżonej do drzeworytu, jednak łatwiejszej w wykonaniu dla osób zaczynających artystyczną przygodę. W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z techniką linorytu i wykonają swój własny obraz inspirowany Japonią – instruktor Wiesław Kulik.

Mała Japonia – strefa dla dzieci (i nie tylko)

godz. 14.30, sala Zebra, wstęp wolny

Na najmłodszych miłośników Azji i Japonii w Sali Zebra będą czekały tematyczne kolorowanki, fotościanka, czytanie bajek japońskich, robienie papierowych laleczek oraz możliwość własnoręcznego wykonania pamiątki w postaci przypinki.

Nie tylko sushi. Kulinarna wyprawa przez regiony Japonii (prelekcja)

godz. 16.00, sala kameralna, wstęp wolny

Kuchnia japońska, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, to nie tylko sushi. Uczestnicy prelekcji będą „podróżować” przez różne regiony Kraju Kwitnącej Wiśni i dowiedzą się m.in. gdzie udać się po najsmaczniejszą wołowinę oraz gdzie zjeść lody o smaku sosu sojowego.

Prelekcję poprowadzi: Roksana Zawiłowska – absolwentka etnolingwistyki ze specjalizacją: język japoński na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendystka japońskiego Ministerstwa Edukacji na Uniwersytecie Kyoto Sangyo Univeristy w Kioto. Ponad dwa lata pracowała w Osace, w japońskiej firmie z branży IT. Swój wolny czas w Japonii poświęcała na podróże – także te kulinarne.

Kioto – serce Japonii (prelekcja)

godz. 17.15, sala kameralna, wstęp wolny

Są takie miejsca, które wzbudzają powszechny zachwyt i na długo zapadają w pamięć. Jednym z nich jest z pewnością Kioto – miasto, które przez ponad 1000 lat było stolicą Japonii, które jest kolebką kultury japońskiej i o którym mówi się, że jest „sercem Japonii”.

Podczas prelekcji będzie można zapoznać się z historią Kioto, „zwiedzić” najciekawsze zabytki i tradycyjne dzielnice oraz wziąć udział w najważniejszych festiwalach.

Prelegentka: Aleksandra Popek – japonistka, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała i pracowała w Kioto. Miała okazję odwiedzić te bardziej i mniej znane zakątki miasta, a i tak nie zobaczyła jeszcze wszystkiego, co tajemnicze Kioto ma do zaoferowania.