czwartek, 24 listopad 2022

Ełczanie z „in vitro” - nowy pomysł radnych na większą populację

Fot .ilustracyjne Fot .ilustracyjne

Ełccy radni  z klubów Polska 2050 i Koalicja Obywatelska- Lewica chcą, żeby miasto sfinansowało program „in vitro”. Na stronie radnego Klimowicza czytamy: 

 - "Powszechnie jest wiadomym, że w naszym kraju drastycznie spada dzietność. My Ełczanie jeszcze tego tak bardzo nie odczuwamy, ale ten proces zaczyna pukać i do naszych drzwi.
Prezes PiS postawił swoją diagnozę tego zjawiska, niemniej w tym wpisie nie będę zajmował się analizą absurdów, a napiszę, że przyczyny wydają się dwie: po pierwsze bezpieczeństwo – strach o życie, zdrowie, stabilność ekonomiczna i po drugie bezpłodność.
 
 - Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka 1,5 mln par, z czego 30 tys. rocznie wymaga specjalistycznego leczenia. Odnosząc te dane do populacji Ełku liczącej 61.749 mieszkańców, oszacować można liczbę niepłodnych osób na 2,47 tys. par, natomiast wielkość populacji wymagającej specjalistycznego leczenia na 50 par rocznie.
Dla wielu z nich jedyną nadzieją na posiadanie potomstwa jest zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro. Dzięki dostępowi do metod wspomaganego rozrodu niepłodne pary mogą spełnić swoje marzenie o dziecku.
 
 - Dlatego wczoraj, wspólnie z Ireneusz Dzienisiewicz, złożyłem w biurze Rady Miasta Ełku przygotowany przez klub Polska2050 projekt uchwały wprowadzający program finansowania in vitro w moim mieście. Poparli nas radni z Lewicy i PO, z którymi konsultowaliśmy projekt.
Działamy wspólnie, bo bez względu na poglądy i sympatie polityczne najważniejsze powinno być dobro naszych mieszkańców. W Radzie Miasta powinien łączyć nas Ełk i jego mieszkańcy, a nie polityka.
 
 - Z uwagi na ograniczenia budżetowe oraz pilotażowy charakter do Programu zostanie zakwalifikowane 20 par rocznie, liczymy na urodzenie się 5 – 6 dzieci. Przewidujemy w zależności od procedury dofinansowanie w wysokości 2.500zł lub 6.000zł. Całość wydatków na ten cel z pewnością nie przekroczy kwoty 120.000zł i dlatego też, złożymy wniosek o uwzględnienie takiej kwoty w budżecie miasta Ełku na rok 2023.
 
Radni Miasta Ełku, którzy uczestniczyli w powstaniu projektu:
Robert Klimowicz
Ireneusz Dzienisiewicz
Ada Lewandowaka
Krzysztof Wiloch
Dariusz Dracewicz
Piotr Karpienia
Idzi Podwojski
Włodzimierz Szelążek
Arkadiusz Gąsiorek".