środa, 11 styczeń 2023

Kręcił filmiki z bezdomnymi - stanie przed sądem

Fot. Screen z filmu oskarżonego Fot. Screen z filmu oskarżonego

 

Prokuratura Rejonowa w Ełku skierowała akt oskarżenia przeciwko 26-letniemu mieszkańcowi Ełku oskarżonemu o znęcanie się psychiczne nad osobami bezdomnymi.

Mężczyźnie zarzucono, że od grudnia 2021 r. do lutego 2022 r. znęcał się psychicznie nad osobami bezdomnymi, które były nieporadne ze względu na swój stan psychiczny wynikający z zaburzeń rozwoju umysłowego, uzależnienia od alkoholu oraz ze względu na swoje krytyczne położenie wynikające z bezdomności. Pokrzywdzonymi było 5 ustalonych osób oraz inne osoby, których tożsamości nie ustalono. Wszyscy byli bezdomnymi. 

Mężczyznę oskarżono, że nagrywał i publikował na portalu internetowym filmy z udziałem pokrzywdzonych, które miały charakter ośmieszający, poniżający i uwłaczający godności ludzkiej. Ponadto, według zarzutu, mężczyzna uczynił sobie z takiej działalności stałe źródło dochodu, gdyż pobierał pieniądze za możliwość skomentowania przez oglądających te filmy zachowania osób bezdomnych. W komentarzach tych szydzono z nich i obrażano. 

Za przestępstwo znęcania się nad osobą nieporadną i uczynienie sobie z tego przestępstwa stałego źródła dochodu grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Suwałkach