poniedziałek, 06 luty 2023

Badania w kierunku wykrywania raka płuca

Fot. Ilustracyjne Fot. Ilustracyjne

W sobotę (4 lutego) obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Przypominamy, że „Pro-Medica” w Ełku Sp. z o.o. realizuje „Program badań w kierunku wykrywania raka płuca”, mając na uwadze jak ważną rolę odgrywa profilaktyka i diagnostyka.

Po raz dwudziesty trzeci na świecie 4 lutego obchodzony był Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem, którego ideą jest przypomnienie o problemie wzmożonej zachorowalności na choroby nowotworowe, mające na celu kształtowanie postaw społecznych opartych na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu onkologicznym. Dzień ten to dobra okazja do solidarności z osobami zetkniętymi z chorobami nowotworowymi.

Obchody tego dnia stanowią okazję by przypomnieć, że miejski Szpital „Pro-Medica” Sp. z o.o. realizuje Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca pn. „Program badań w kierunku wykrywania raka płuca”, który współfinansowany jest z budżetu państwa.

Program daje szanse na diagnozę we wczesnym stadium choroby i bardzo skuteczne leczenie.

W szpitalu „Pro-Medica” w Ełku Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca ruszył w ubiegłym roku (31 października). W ramach programu w roku 2022 od początku jego trwania wykonano 58 badań, zaś do dnia 27 stycznia roku bieżącego wykonano 29 badań.

Rak płuca to jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych – we wczesnym stadium nie daje objawów. Jednocześnie tylko wykrycie go na tym etapie daje szansę na pełne wyleczenie choroby. Udowodniono, że jedynie badanie tomograficzne jest skuteczne w profilaktyce tej groźnej choroby.

Program badań przesiewowych opiera się na wykorzystaniu niskodawkowej tomografii komputerowej (wykorzystującej mniejszą dawkę promieniowania X w porównaniu z klasyczną tomografią klatki piersiowej).

Badania wykonywane są u osób zdrowych (bezobjawowych) należących do grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca (wiek, liczba lat palenia tytoniu, narażenie na inne, środowiskowe czynniki ryzyka, wywiad raka płuca w rodzinie).

Ostatecznie kwalifikację do badania potwierdza:

  1. a) lekarz POZ – w przypadku gdy pacjent wypełnił ankietę w Poradni POZ
  2. b) lekarz koordynator, jeśli pacjent zgłosi się bezpośrednio do „Pro-Medica”.

Pacjenci mogą zaopatrywać się w ankiety:

w POZ „Pro-Medica” Sp. z o. o. ul. Baranki 24 (gdzie potwierdzona zostanie kwalifikacja i ustalony termin badania), więcej informacji pod numerem telefonu: 601 477 081,

można pobrać ze strony http://promedica.elk.com.pl/ ,

w swoim POZ, gdzie wstępnej kwalifikacji dokona Lekarz Rodzinny (na podstawie wypełnionej ankiety).

Ankiety mogą być przesyłane pocztą, pocztą elektroniczną lub dostarczone osobiście przez pacjentów. Na ich podstawie wraz ze skierowaniem ustala się termin badania. Po badaniu, w ustalonym terminie pacjent otrzymuje wynik oraz krótkie zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

Program jest realizowany w ramach podpisanej umowy na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej.

Miejski szpital „Pro-Medica” Sp. z o.o. jest zainteresowany szerokim rozpropagowaniem, rozreklamowaniem programu, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

Źródło: ełk.pl