środa, 19 kwiecień 2023

Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Fot.elk.pl Fot.elk.pl

19 kwietnia przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim, w trakcie którego Żydzi podjęli walkę z Niemcami. Symbolem tej walki jest żółty żonkil, który jest wyrazem pamięci o powstaniu. Jak co roku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję #ŁączyNasPamięć, której symbolem jest ten właśnie kwiat.

 3a0f08851aa104ba6cc5d74926a68d7e

80 lat temu (19 kwietnia 1943 roku) w getcie warszawskim wybuchło powstanie, w trakcie którego Żydzi podjęli walkę z Niemcami. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Symbolem pamięci o walce o godność jest żonkil.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z warszawskiego getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. Każdego roku 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2023

Muzeum Polin zachęca do włączenia się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile 2023, upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia przypinamy sobie żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć (można zrobić papierowy żonkil – szablon dostępny na stronie muzeum).

Więcej o akcji: https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2023

Społeczność żydowska w Ełku

Prezydent Ełku w godzinach porannych złożył symboliczne żonkile pod tablicą upamiętniającą miejsce spoczynku ełckich Żydów. W miejscu, gdzie znajduje się obecnie obelisk (plac Jana Pawła II), w 1837 r. powstał kirkut - cmentarz żydowski.

W 1932 r. w naszym mieście mieszkało 150 Żydów (0,9% wszystkich mieszkańców). Do 1938 r. przy obecnej ulicy Armii Krajowej 7B znajdowała się synagoga, która została spalona po Nocy kryształowej.

Muzeum Historyczne w Ełku zaprasza na wykład otwarty: Losy mniejszości żydowskiej w Polsce XX wieku na przykładzie społeczności białostockiej.

Wykładowcą będzie dr hab. Joanna Sadowska (Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku)

Termin: 19 kwietnia 2023 (środa), godz. 18.00

Miejsce: Muzeum Historyczne w Ełku, ul. Wąski Tor 1, WSTĘP WOLNY

Więcej na: https://muzeum.elk.pl/

Źródło: elk.pl