środa, 10 maj 2023

Posłużyli się znalezioną kartą bankomatową i dziesięciokrotnie zapłacili nią za zakupy

Fot. Ilustracyjne Fot. Ilustracyjne

Policjanci ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 40 i 36 lat, którzy wykorzystując możliwość płatności zbliżeniowej dziesięciokrotnie posłużyli się znalezioną kartą bankomatową i zapłacili nią za drobne zakupy. W ten sposób pobrali z konta pokrzywdzonej około 150 zł.

36-latek z Ełku idąc ulicami w centrum miasta znalazł leżącą na chodniku kartę bankomatową. Mimo, że mężczyzna mógł łatwo doprowadzić do zwrotu zguby właścicielce, to jednak przywłaszczył ją i postanowił niezgodnie z prawem wykorzystać. Chcąc sprawdzić, czy będzie mógł zapłacić nią za zakupy, poprosił 40-letniego znajomego, aby ten kupił piwo i spróbował zbliżeniowo zapłacić znalezioną kartą. Mężczyźni zachęceni powodzeniem tej transakcji jeszcze dziewięciokrotnie zapłacili za swoje zakupy, głównie za alkohol. W ten sposób pobrali z konta pokrzywdzonej około 150 zł.

Policjanci szybko ustalili, kto stoi za tym przestępstwem 
i zatrzymali obu mężczyzn. Odzyskali również skradzioną kartę.

Bezprawne użycie karty płatniczej polegające na wykorzystaniu jej funkcji zbliżeniowej wbrew woli właściciela jest kradzieżą z włamaniem. Zgodnie z kodeksem karnym grozi za to kara do 10 lat pozbawienia wolności. Okazało się, jednak że 40-latek był już wcześniej karany za przestępstwa podobne. Dlatego odpowie w warunkach tzw. recydywy. Teraz grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 15.

Źródło: KPP Ełk