środa, 17 maj 2023

Ełcki Medyk świętuje Jubileusz 50- lecia

Fot. elk.pl Fot. elk.pl

Ełcka Szkoła Policealna „Medyk” obchodzi dzisiaj (17 maja) swoje 50-lecie. Podczas uroczystości placówce zostało nadane imię Mikołaja Kopernika. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydent Ełku.

Fot. elk.pl

4bc104be153c8c7d8ab00e123209cae0

dbf576896d5cfed2caa837a64473036c

af304342518ebcf4864d9ccd225732c3

fa4398c64b999f1427e86454d069b343

W tym roku przypadają 50. urodziny Szkoły Policealnej „Medyk”. Podczas świętowania jubileuszu, dzisiaj (17 maja), na mocy Uchwały Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, szkoła przyjęła nazwę: Szkoła Policealna im. Mikołaja Kopernika w Ełku.

W jubileuszu uczestniczyli m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Posłanka na sejm RP Anna Wojciechowska, Starosta Ełcki Marek Chojnowski, Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, Bp Ełcki Jerzy Mazur, a także dyrektorzy szkół i instytucji z Ełku i Województwa oraz absolwenci szkoły i zaproszeni goście. Na początku części oficjalnej nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej jubileusz 50-lecia i patrona szkoły. Następnie po przedstawieniu krótkiej historii „Medyka” był czas na życzenia. Prezydent Ełku dołączył do gratulacji i podziękował dyrekcji, pracownikom i słuchaczom za zaangażowanie w różnego rodzaju przedsięwzięcia i akcje profilaktyczne promujące zdrowy styl życia.

Chciałbym życzyć, by szkoła nadal się doskonale rozwijała, by było pełno entuzjazmu. Jestem pełen szacunku, że pamiętacie o nauczycielach emerytach, których dzisiaj jest tak wielu, a którzy tworzyli historię tej szkoły. To pokazuje nie tylko wdzięczność, ale to, że ta ciągłość jest zachowana. Życzę dalszych sukcesów. Wszystkiego dobrego – dodał prezydent miasta.

Dlaczego Mikołaj Kopernik został patronem szkoły

Wybierając imię szkole, kierowaliśmy się przekonaniem, iż powinna być to osoba światła, godna naśladowania, ale też ściśle związana z historią naszego regionu. Mikołaj Kopernik był człowiekiem wielu profesji – astronomem, ale także lekarzem, matematykiem, ekonomistą, twórcą znanej wszystkim teorii heliocentrycznej budowy świata. Warsztat jego dokonań ściśle koreluje ze specyfiką 50-letniego kształcenia w Szkole Policealnej w Ełku. Nadanie imienia placówce uczyni ją rozpoznawalną w środowisku i jednocześnie będzie hołdem złożonym przez społeczność naszej szkoły wybitnemu uczonemu – czytamy na stronie „Medyka”.

Szkoła Policealna „Medyk” istnieje od 1973 roku (do 2005 roku Medyczne Studium Zawodowe). Placówka przygotowuje uczniów do zawodów takich jak: technik farmaceutyczny, higienistka stomatologiczna, technik usług kosmetycznych, podolog, technik masażysta, opiekun medyczny, opiekunka dziecięca, technik sterylizacji medycznej, opiekunka środowiskowa i opiekun osoby starszej. Do tej pory ełcki „Medyk” wykształcił ponad 4000 absolwentów.

Źródło: elk.pl