wtorek, 01 sierpień 2023

Ełczanie będą mogli przetestować autobus elektryczny

Fot. Urząd Miasta Ełku Fot. Urząd Miasta Ełku

Miejski Zakład Komunikacji w Ełku rozpocznie testowanie autobusu elektrycznego, który będzie kursował na regularnych liniach. Bezpłatny przejazd takim pojazdem będzie możliwy w dniach 4 – 11 sierpnia.

3387f5a2c40dd8e028df8df269687e8c

Już w najbliższy piątek (4 sierpnia) wyruszy na ulice naszego miasta autobus Solaris Urbino 12 electric w celu przeprowadzenia testów eksploatacyjnych. W dniach 4 – 11 sierpnia mieszkańcy będą mogli bezpłatnie przetestować zeroemisyjny, niskopodłogowy, napędzany silnikiem elektrycznym pojazd. Autobus będzie jeździł na liniach komunikacyjnych nr: 6, 7 oraz 8, pojedyncze kursy odbędą się także na liniach nr: 12 i 14. Deklarowany przez producenta zasięg wynosi ok. 300 km.

Podpisanie umowy na autobusy

Prezydent Miasta Ełku w maju 2023 r. podpisał umowę z firmą Solaris Bus & Coach Sp. z o. o. na dostawę 5 autobusów komunikacji miejskiej zasilanych energią elektryczną. Na terenie Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Ełku zamontowane zostaną także stacje ładowania wraz z wyposażeniem warsztatowym, sprzętem i oprogramowaniem komputerowym, umożliwiającym m.in. nadzór nad zużyciem energii stacji ładowania i autobusów. W projekcie zaplanowano również szkolenia kierowców i mechaników z zakresu obsługi pojazdu oraz obsługi techniczno-eksploatacyjnej. Pierwsze 3 autobusy trafią do Ełku na początku przyszłego roku, a kolejne jesienią 2024 r.