wtorek, 01 sierpień 2023

Ruszyła budowa spopielarni w Bartoszach - tak będzie wyglądać

Fot. PUK Fot. PUK

Jak informuje ełcki PUK po pracach projektowych, uzyskiwaniu pozwoleń i wyłanianiu wykonawców ruszyły prace na budowie spopielarni zwłok na cmentarzu komunalnym nr 3 w Bartoszach.

foto małe 5 002

— Konieczność uzupełnienia naszej oferty usług pogrzebowych o spopielanie ciał wynika z narastających trendów w sposobie chowania zmarłych. Na terenie działania naszego zakładu obecnie około 30% pochówków to pochówki skremowanych ciał. W zachodniej części Polski to już ponad 50%. Spowodowane jest to kosztami sprawienia pochówku i organizacji grobu oraz zmianami w zwyczajach i świadomości bliskich żegnających zmarłego. Duży wpływ na to ma również deficyt miejsc grzebalnych na cmentarzach.

— Wzrost ilości takich pochówków spowodował konieczność instalacji nowych spopielarni. Pojawiły się nowe urządzenia nie wpływające na środowisko których sąsiedztwo jest nieuciążliwe. W wyniku przetargu ogłoszonego przez naszą spółkę wyłoniono dostawcę pieca.
Piec Duval 2 jest zasilany gazem LPG i pozwala na wykonanie do 4 spopieleń na dobę. Taka wydajność zaspokoi obecne potrzeby naszej firmy przy pracy pieca 1-2 dni w tygodniu.  Piec będzie umieszczony w oddzielnym budynku nawiązującym wizualnie i gabarytowo do już istniejących budynków administracji cmentarza.  Dostęp do budynku będzie realizowany od strony parkingu i będzie osłonięty wysokim nieprzejrzystym ogrodzeniem i roślinnością - informuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Ełku. 

Plan zagospodarowania: KLIK