wtorek, 30 styczeń 2024

Ełczanin Andrzej Wiśniewski wśród najlepszych

 20 zawodników z kontraktami w klasie GP1. W tym gronie ełczanin. 

Quy Nhon w Wietnamie będzie gospodarzem rundy otwierającej MŚ skuterów wodnych (22-24.03.2024 r.). Do czterech głównych klas wyścigowych zgłosili się zawodnicy z 25 państw! 20 riderów z 16 państw zostało zakontraktowanych do prestiżowej klasy Runabout GP1. Jednym z nich jest utytułowany Polak, lider światowego rankingu, Andrzej Wiśniewski.

 

Pochodzący z Ełku reprezentant naszego kraju w świetnym stylu kończył zmagania w 2023 roku. W listopadzie Wiśniewski wygrał drugi wyścig podczas Grand Prix Indonezji, stanął na trzecim stopniu podium tamtej eliminacji, zajmując ostatecznie piąte miejsce w MŚ i wskakując na fotel lidera Światowego Rankingu Skuterzystów Wodnych Międzynarodowej Unii Motorowodnej (Union Internationale Motonautique). Nic dziwnego, że znalazł się w gronie zawodników, którzy będą walczyć o medale światowego czempionatu w klasie Run GP1 w najbliższych miesiącach.

Rywalami naszego zawodnika z klubu Black Shadows Power Team Ełk będą między innymi medaliści z 2023 roku - francuski duet François Medori i Jeremy Perez oraz pochodzący z Kuwejtu Yousef Al-Abdulrazzaq.

Imponująca lista zarejestrowanych już skuterzystów obejmuje między innymi szwedzki duet Samuela i Johana Johanssonów, Węgra Gyorgy Kaszę i utalentowanego Amerykanina Anthony'ego Radetica. Stany Zjednoczone będą reprezentować także Juan Cruz Lezcano i Dustin Farthing.

Kolejne nazwiska w stawce, mniej lub bardziej rozpoznawalne przez kibiców tego ekscytującego, ekstremalnego sportu, to: Rasmus Koch Hansen (Dania), Ruben Jimenez Riquelme (Hiszpania) Frederik Brandao (Niemcy), Martin Doulik (Czechy), Lorenzo Benaglia (Włochy), Jun Ikoma (Japonia), Egidijus Kirilevicius (Litwa), Yordan Nikolov (Bułgaria), Lino Araújo (Portugalia), Mario Lamy (Słowacja).

***

Tegoroczny kalendarz mistrzostw świata skuterów wodnych zakłada rozegranie pięciu rund. Po premierowych zawodach w Wietnamie skuterzyści i ich ekipy przeniosą się na trzy rundy do Europy, a pod koniec sezonu po raz drugi w historii odwiedzą indonezyjską Sumatrę.