środa, 18 listopad 2020

Historyczny spacer po mieście niezwykłym - Ełku

Fot. Fotografia z książki "Ełk.Spacerownik po mieście niezwykłym"/ *Wizyta Klausa Skibowskiego w Ełku (1957 r.). Fot. Fotografia z książki "Ełk.Spacerownik po mieście niezwykłym"/ *Wizyta Klausa Skibowskiego w Ełku (1957 r.).

Dziś zapraszamy Was na spacer historyczną trasą, od dworca kolejowego. Poznajcie historię powstania infrastruktury kolejowej w Ełku, trasę wąskotorówki, koszty jej wybudowania i długość planowanej linii, a także historię zniszczeń wojennych.

Następnie wybierzemy się w kierunku centrum, przez ul. Armii Krajowej. Zobaczcie miejsca dobrze Wam znane i wysłuchajcie niezwykle barwnych historii ich powstania oraz przeobrażeń. Film przygotowany został przez Muzeum Historyczne, na  podstawie książki „Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym”.

Projekt dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w programie „Kultura w sieci”. Dziś zapraszamy Was na pierwszy odcinek. Ciag dalszy nastąpi. 

Fotografia z książki Ełk. Spacerownik po miescie niezwykłym. * Brama plebiscytowa wita przyjezdnych przed budynkiem dworca ( 11 lipca 1920 r.). 

IMG 9933d

Po drodze miniemy budynek restauracji Rydzewski, gdzie wcześniej mieścił się teatr miejski, a po 1945 roku. kino OrzełZatrzymamy się również przy obecnej siedzibie Banku Paribas, to dawna filia Banku Rzeszy. 

Fotografie z książki Ełk. Spacerownik po miescie niezwykłym.

*Fotografia nr 1. Budynek przedwojennego teatru miejskiego. Obecnie gmach hotelu "Rydzewski".

* Fotografia nr. 2 Przed wojną filia Banku Rzeszy, obecnie siedziba Banku Paribas. 

IMG 9934hf

Nie sposób podczas spaceru nie zwrócić uwagi  na dzisiejszą aptekę przy ul. Armii Krajowej 20, niegdyś mieściła się tam apteka Masovia, w odczuciu wielu ełczan, to jedna z najpiękniejszych kamienic w naszym mieście. 

IMG 9935dd

Poznamy również historię budynku obecnej poczty mieszczącej się na rogu Armii Krajowej i ul. Chopina. Kolejne kroki skierujemy do Parku Solidarności, niegdyś placu Królowej Luizy. Pierwszy spacer po mieście niezwykłym zakończymy przy pomniku "człowieka pogranicza" Michała Kajki.

Fotografia z książki Ełk. Spacerownik po miescie niezwykłym. * Gmach poczty wzniesiony w 1881 r. 

IMG 9936 1ddds

WIDEO ( Film przygotowany przez Muzeum Historyczne, na  podstawie książki „Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym”.  Projekt dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w programie „Kultura w sieci”).