piątek, 20 listopad 2020

Historyczny spacer po mieście niezwykłym - Ełku cz. II

Fot. Screen z filmu Fot. Screen z filmu

Dziś trudno oczami wyobraźni zobaczyć w budynku ełckiego kościoła koni, uwierzyć faktom, że w „dużym kościele” ( Najświętszego Serca Jezusowego), znanym przez wielu ełczan, nie tylko wyznania katolickiego, był kiedyś magazyn gospodarczy i stajnia. To efekt działań wojennych i zdobycia Ełku przez Armię Czerwoną. 

Fotografia z książki Ełk. Spacerownik po miescie niezwykłym. * Dawny kosiół ewangelicki  - obecnie kościół Najswiętszego Serca Jezusowego (fot. z 1925 r.).

IMG 0768kosciolnsj

Ciekawość wielu z nas wzbudzi na pewno historia ełckiej synagogi (obecnie Skwer Zesłanców Sybiru) oraz cmentarza żydowskiego ( Górka Jerozolimska, dziś teren Placu Jana Pawła II). Kto z Was wie, że przy obecnej ul. Nadjeziornej w Ełku ( kiedyś Seestraße) znajdowała się żydowska mykwa – łaźnia przeznaczona do rytualnej, oczyszczającej kąpieli ludzi i naczyń? 

Fotografia z książki Ełk. Spacerownik po miescie niezwykłym. * Zniszczona podczas II wojny śiwatowej synagoga (budynek w środku). 

IMG 0760synagoga

Wiedzieliście, że około 1885 roku baptyści organizowali publiczne chrzty w Jeziorze Ełckim, które przyciągały licznych zainteresowanych? Dziś poznamy także historię kościoła Chrześcijan Baptystów w Ełku (budynek z 1905 r.), miejsca w którym rozegrała się burzliwa historia miasta.

Film przybliży Wam postać Gustawa Kuczewskiego – kaznodziei, który przybył do Ełku z miejscowości Rumy. Baptyści na Mazurach pojawili się w 1857 r. Kościół Chrześcijan Baptystów możemy odwiedzić przy ul. 3 Maja 8. Mówi się, że ciągle żyje w nim Duch Gustawa Kuczewskiego. Wielokulturowość i różnorodność naszego miasta tworzy niesamowicie wciągająca historię...

Fotografia z książki Ełk. Spacerownik po miescie niezwykłym. * Gmach Zboru Kościoła Chrześcijan Baptysów w Ełku ( 1905r.). 

IMG 0772baptysci

Wisienką na torcie, w obliczu niedawnej śmierci duchownego, będzie przybycie do Ełku śp ks. Józefa Kąckiego i historia dużego kościoła. Słyszeliście, że śp. ks. Józef Kącki przybył do Ełku z Krakowa? Wtedy taka podróż trwała dwa dni. 

IMG 0765józefkacki

Poznamy również Jego historię, o tym, jak przez miłość do motoryzacji o mały włos nie stracił życia.

„Kiedy pewnej nocy wracał na motorze do Ełku, zza drzew padły strzały. Motocykl był dobrem tak pożądanym, że można było nawet dla niego zabić” - słuchamy. Przywołanie obrazów duchownych, których trudno rozpoznać, w mudrach wojskowych i skórzanych kurtkach – budzi dreszcze...

Fot. Screen z filmu "Wirtualny Spacerownik po mieście niezwykłym". 

IMG 0774józeg

Niedawno zmarły kapłan zabrał ze sobą - opowiedziany na potrzeby książki – również obraz ”Ełku widma”, tak obcy dziś nam. „Wypalone okna, wyrwane z zawiasów drzwi, potrzaskane szyby, gruzowiska”. Nie wiedział wtedy, że Ełk zdobyty został bez jednego wystrzału, a spustoszeń dokonała Armia Czerwona, a reszta, to już dzieło szabrowników. Na własne oczy widział szabrowników ( którzy podpalali, rabowali), jak z drugiego pietra kamiennicy staczają po schodach piękny fortepian. Duchowny nie miał wtedy czasu na odpoczynek. Przez wiele lat pracował po kilkanaście godzin dziennie, ucząc religii i jeżdżąc po okolicznych wsiach. „Będzie jednocześnie prefektem, kapelanem wojskowym, spowiednikiem, mechanikiem, misjonarzem i budowlańcem” - słyszymy w filmie, czytamy w książce. 

Fot. Screen z filmu "Wirtualny Spacerownik po mieście niezwykłym". Autor zdjęcia: Klaus Skibowski

IMG 0171kop

 W świetle Jego wspomnień nie dziwi, że współczesny Ełk nazwał metropolią, to z pewnością wypowiedziana wdzięczność za czasy, miejsce i okoliczności, w jakich miał okazję żyć potem.

W filmie odnajdziemy również wspomnienie wizyty Prymasa Stefana - 1 maja 1958 r. Wyszyńskiego w Ełku. „Na ulicy Kościuszki na prymasa czeka tłum, że samochód z hierarchą nie może dotrzeć do kościoła”. - wspomina śp. ks. Józef Kącki.

Fotografia z książki Ełk. Spacerownik po miescie niezwykłym. * Ksiądz Prymas Stefan Wyszyński z wizytą w Ełku, 1 maja 1958 r. 

 

IMG 0761prymas

Potraficie wyobrazić sobie „ miejsko-wiejski” Ełk, gdzie na tyłach kamienic rozrastały się chlewiki -szopy, stodoły, budki, w których mieszkańcy hodowli kozy, gołębie, świnie, kury, króliki...Wyobrażacie sobie Ełk, gdzie bydło wypasane było nad rzeką? Umiecie wyobrazić sobie rozbierane na cegły mury ełckich budynków i tę szarość Ełku z kart naszej historii?

Fot. Screen z filmu "Wirtualny Spacerownik po mieście niezwykłym". Autor zdjęcia: Klaus Skibowski

IMG 0188swinia

Czerwone” Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, to jedna z kolejnych historycznych ciekawostek. Czy wiecie, że budynek wybudowano w 1905 r., jako szkołę dla dziewcząt?

IMG 0770liceum

Po trasie naszej filmowej wędrówki znajdzie się również Sala Królestwa Świadków Jehowy. Jak dowiadujemy się z filmu, wśród przybyłych do Ełku po 1945 r. znalazła się również niewielka grupa Świadków Jehowy. Idąc dalej zwiedzimy Cerkiew Prawosławną pod wezwaniem św. Apostoła Piotra i Pawła. Tu czekają na nas ciekawe Ikonostasy, historia i współczesność osób wyznania prawosławnego.

Fot. Współczesna cerkiew prawosławna / Fb

IMG 0752cerkiew

Zajrzymy również na wyspę ełcką, odwiedzimy zamek, więzienie i okoliczny obszar. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia materiału. Film przygotowany został przez Muzeum Historyczne, na  podstawie książki „Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym”. Projekt dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w programie „Kultura w sieci”. Dziś zapraszamy Was na drugi odcinek.

Odcinek pierwszy: KLIK 

WIDEO ( Film przygotowany przez Muzeum Historyczne, na  podstawie książki „Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym”.  Projekt dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w programie „Kultura w sieci”).